АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


След сериозното понижение на котировките ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго миналата седмица, сега трендът е по-разнороден. В Чикаго пшеницата поевтинява с 2 долара до нива от 228 долара за тон. Във Франция и Русия промяната остава нулева и цените са на старите нива - 220 евро за тон и 252 долара за тон. В Украйна движението е с 2 долара надолу до 248 долара за тон.


Новият закон би трябвало да донесе по-високи пенсии за 1,23 милиона граждани. Средната пенсия в Хърватия сега е 642 евро, а целта на правителството е да я повиши до 800 до 2028 г. Процентът на корекция спрямо заплатите и инфлацията ще се променя по модела 85:15.


С Държавен вестник бр. 26 от 27 март 2025 г. е изменена разпоредбата на чл. 96, ал. 1 от Закона за ДДС като прагът за задължителна регистрация се намалява от 1 април от 166 000 лв. на 100 000 лв.


В края на лятото или началото на есента се очаква да започне изграждане на обхода на Кресна, част от проекта за завършване на АМ „Струма“. Това каза инж. Йордан Вълчев, председател на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“. Той уточни, че техническия проект е приет от АПИ със забележки, които в сега се отстраняват.


Анализ на iBanFirst: Доларът понася удар на фона на търговските политики на Тръмп. Доларът изглежда плаща цената на заобикалящата го нестабилност в САЩ. На валутния пазар перспективите сега са особено неблагоприятни за зелената валута.


Очаква се имотите, купени сега, да излязат за продажба след влизането на България в еврозоната, когато цените вероятно ще се повишат, макар и не в сериозни граници.


Със запасите, които сега са под средните за сезона отпреди войната, Европа е изправена пред нарастващ натиск да осигури доставки преди зимата на 2025-2026 г. Това показва анализ на агенция Кофас.


Според сайта sport.ua, който озаглави статията си "Дейвид Бекъм предаде Украйна", Бекъм е подал заявлението през юни 2023 г., но едва сега, на 10 февруари 2025 г., той е получил правото да предлага продуктите си, включително платове, пердета и спално бельо в Русия.


"През февруари 2022 г. купувахме по-малко от 0,2% от Русия. Сега купуваме 30%. Ако се предлага с добри отстъпки, ще го купуваме. Ако суровият петрол се предлага другаде на по-ниска цена, ще го купим от този пазар", заяви индийският министър пред журналисти.


Според министрите забраната е невъзможна поради предстоящото европейско законодателство, което ще подчини този вид платежни услуги на правила от 2026 г.