АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Реалното индивидуално потребление (AIC) на човек от населението е представено чрез индикатора стандарт на покупателната способност (СПС - PPS). Този показател позволява да бъде извършена оценка на стандарта на живот на домакинствата в дадена страна, уточнява Евростат.
Заемът е част от механизъм за финансиране на стойност 1 млрд. евро, одобрен от ЕИБ в покрепа на националното съфинансиране на проекти по европейските фондове. Финансирането ще укрепи икономиката, ще даде тласък на конкурентоспособността и ще повиши жизнения стандарт в страната. Акцентът ще бъде поставен върху екологични, цифрови и иновативни проекти.
БВП на човек от населението в стандарти на покупателната способност в еврозоната намалява от 110 до 104 в периода 2008 до 2023 г. В България БВП на човек по стандарт на покупателна способност от 43 се покачва до 64 през 2023 г.
Респондентите, които усещат понижаване на жизнения си стандарт през този период, възлизат на 53%.
Качественият колбас е с висок процент месо и с малък брой съставки, между 5 и 10. За малотрайните варено-пушени колбаси стандартът е минимум 60% месо, а за по-висококачествените продукти в тази категория – минимум 80%, като например кренвиршите по стандарт „Стара планина“ са с около 83% свинско месо.
По интервенцията се подпомагат фермери, чиито земи попадат в обявените защитени зони от НАТУРА 2000. Статутът им е регламентиран по реда на Закона за биологичното разнообразие, както и със заповеди на министъра на околната среда и водите, обнародвани в „Държавен вестник“.
Индексът на мениджърите по доставките в промишлеността PMI на института "Цайсин" (Caixin), съвместно със Стандарт енд Пуърс Глоубъл“ (S&P Global), е нараснал до 51,8 през юни, в сравнение с 51,7 през предходния месец, отбелязвайки най-бързия темп от май 2021 година и надминавайки прогнозите на анализаторите от 51,2.
За пръв път от влизането си в ЕС през 2007 г. България не е последна в тази класация, сочат данните на Евростат. При средна стойност за ЕС от 100 процента, стандартите на покупателните способности варират в широки граници - от 70 процента в Унгария до 138 процента в Люксембург.
Същевременно цените на храните в Гърция растат от 2021 г. насам два пъти по-бързо от средния доход, което принуждава домакинствата или да намалят потреблението на основни стоки, или да увеличат разходите си за хранителни продукти за сметка на други разходи, съобщи електронното издание на вестник „Катимерини“.
Белгийската енергийна компания „Анжи Електрабел“ след 2025 г. повече няма да използва уран от Русия, за да зарежда атомните си реактори "Доел 4" и "Тианж 3", съобщи вестник „Тийд“.