АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Банковата система отчете печалба в размер на 3,7 млрд. лв. към 31 декември 2024 г., което е с 277 млн. лв. (8,1 процента) повече спрямо реализираната за 2023 г. Това се посочва в тримесечното издание "Банките в България", което се подготвя от управление "Банков надзор" на БНБ, публикувано на страницата на централната банка в интернет.


Източниците на финансово издание добавиха, че този ход представлява временна мярка, докато технологичният гигант се стреми да осигури освобождаване от митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, подобно на това, което изпълнителният директор Тим Кук постигна по време на предишния мандат на Тръмп.


Причините за това са в липсата на постоянен контрол, ниските глоби и слабата правна защита на работниците, стана ясно на кръгла маса в Института за икономически изследвания при БАН.


Тези планове на автомобилостроителната корпорация идват на фона на по-високите мита върху вноса в САЩ, наложени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп на редица страни от целия свят. Това съобщава японското икономическо издание "Нике", цитирано от "Ройтерс“.


С Държавен вестник бр. 26 от 27 март 2025 г. е изменена разпоредбата на чл. 96, ал. 1 от Закона за ДДС като прагът за задължителна регистрация се намалява от 1 април от 166 000 лв. на 100 000 лв.


Най-ниски са те в България - средно 10,6 евро на час, следвана от Румъния - 12,5 евро и Унгария - 14,1 евро. Най-високи разходи за труд в ЕС са отчетени в Люксембург - средно 55,2 евро на час, Дания - 50,1 евро на час и Белгия - 48,2 евро на час.


В индустрията увеличението е с 11,5 на сто, в услугите - с 13,1 на сто, a в строителството - със 17,3 на сто. Най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори "Операции с недвижими имоти" и "Други дейности" - с по 23,5 на сто, и "Култура, спорт и развлечения" - с 22,1 на сто.


През четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо същото тримесечие на предходната година най-голямото увеличение на почасовите разходи за труд за цялата икономика е регистрирано в Хърватия (+13,9 на сто), Полша (+13,8 на сто), Румъния (+13,1 на сто) и България (+13 на сто).


През 2024 г. износът на селскостопанска продукция от Апенините за САЩ е достигнал 7,8 млрд. евро, пише италианското издание "Куотидиано национале".


За разлика от първото издание на инициативата, проведено на 13 февруари, организаторите на бойкота този път призовават българските потребители да пазаруват в малките квартални магазини, вместо в големите вериги, по възможност български стоки с цел подкрепа на родните производители и представителите на малкия бизнес.