АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


С Държавен вестник бр. 26 от 27 март 2025 г. е изменена разпоредбата на чл. 96, ал. 1 от Закона за ДДС като прагът за задължителна регистрация се намалява от 1 април от 166 000 лв. на 100 000 лв.


Най-ниски са те в България - средно 10,6 евро на час, следвана от Румъния - 12,5 евро и Унгария - 14,1 евро. Най-високи разходи за труд в ЕС са отчетени в Люксембург - средно 55,2 евро на час, Дания - 50,1 евро на час и Белгия - 48,2 евро на час.


В индустрията увеличението е с 11,5 на сто, в услугите - с 13,1 на сто, a в строителството - със 17,3 на сто. Най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори "Операции с недвижими имоти" и "Други дейности" - с по 23,5 на сто, и "Култура, спорт и развлечения" - с 22,1 на сто.


През четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо същото тримесечие на предходната година най-голямото увеличение на почасовите разходи за труд за цялата икономика е регистрирано в Хърватия (+13,9 на сто), Полша (+13,8 на сто), Румъния (+13,1 на сто) и България (+13 на сто).


Трябва да се намери начин да се продължи във всички участъци да се работи, защото поради спиране, забавяне и оскъпяване в момента магистрала "Хемус" е поскъпнала с близо 55 милиона лева , може би малко над това, посочи регионалния министър.


"За 2024 г. повече от 40% от чужденците с разрешение да работя у нас напускат България преди третия месец и отиват в Западна Европа. Изследване на КНСБ показва, че това, което работодателите им предоставят - условията на труд, жилищно настаняване и доходи, не позволяват на лицата да живеят достатъчно добре", посочи експертът.


Беше дадено начало на цялостната реконструкция на пътен участък, който свързва Пловдив със Строево - Красново - Кръстевич. Отсечката е с дължина от 1,1 км. Стойността на проекта е 2 121 000 лв., а финансирането е изцяло от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.


Премиерът Орбан отговаря на въпроса дали европейските санкции срещу Русия все още имат смисъл с трикратно "Не". Прекратиха ли те войната в Украйна? Парализираха ли руската икономика? Успя ли Европа да намери заместител на руската енергия на разумни цени? Три пъти "не".


Въпреки санкциите Русия планира да утрои износа на LNG до 2035 г., пише Bloomberg. След като Киев отказа да транзитира руски газ, Москва намери алтернативи за газопроводни доставки. Руската икономика няма да понесе никакви щети.


Причината е продължаващото нарастване на разходите за труд, вкл. планираното увеличение на МРЗ и увеличението на максималния осигурителен доход през 2025 г., както и поради увеличаващите се преки и непреки разходи за оборудване, наеми и услуги, необходими за предоставяне на телекомуникационни услуги.