АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-ниски са те в България - средно 10,6 евро на час, следвана от Румъния - 12,5 евро и Унгария - 14,1 евро. Най-високи разходи за труд в ЕС са отчетени в Люксембург - средно 55,2 евро на час, Дания - 50,1 евро на час и Белгия - 48,2 евро на час.


В индустрията увеличението е с 11,5 на сто, в услугите - с 13,1 на сто, a в строителството - със 17,3 на сто. Най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори "Операции с недвижими имоти" и "Други дейности" - с по 23,5 на сто, и "Култура, спорт и развлечения" - с 22,1 на сто.


През четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо същото тримесечие на предходната година най-голямото увеличение на почасовите разходи за труд за цялата икономика е регистрирано в Хърватия (+13,9 на сто), Полша (+13,8 на сто), Румъния (+13,1 на сто) и България (+13 на сто).


Енергията, идваща от Гърция в рамките на това временно споразумение, възлиза на около 30 000 мегаватчаса, което задоволява нуждите на един средноголям български град в най-натоварения диапозон за електрическата система от 16:00 до 22:00 часа вечерта.


"За 2024 г. повече от 40% от чужденците с разрешение да работя у нас напускат България преди третия месец и отиват в Западна Европа. Изследване на КНСБ показва, че това, което работодателите им предоставят - условията на труд, жилищно настаняване и доходи, не позволяват на лицата да живеят достатъчно добре", посочи експертът.


Беше дадено начало на цялостната реконструкция на пътен участък, който свързва Пловдив със Строево - Красново - Кръстевич. Отсечката е с дължина от 1,1 км. Стойността на проекта е 2 121 000 лв., а финансирането е изцяло от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.


Предвидените компенсиращи средства за първите 24 часа възлизат на 30 лева, а за всеки започнат дванадесети час – допълнителни още 20 лева.


Причината е продължаващото нарастване на разходите за труд, вкл. планираното увеличение на МРЗ и увеличението на максималния осигурителен доход през 2025 г., както и поради увеличаващите се преки и непреки разходи за оборудване, наеми и услуги, необходими за предоставяне на телекомуникационни услуги.


В цяла Европа техниката отдавна е заместила тежкия физически труд и никой не възприема машините като заплаха. Опасни ли са промените, които МЗХ и ИАГ предлагат за две наредби – за сечите и строителството в горски територии?


Какви са дигиталните навици на българите? Данните сочат, че малко над 1/3 от участниците в проучването ползват мобилните си устройства между 2 и 4 часа на ден, 22% признават, че екранното им време е в порядъка 4-6 часа, а цели 20% са онези, които отделят над 6 часа от деня си на това занимание.