АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В напреднала фаза е разработването на нов закон, който да обедини в единна система железопътния и автомобилния превоз на пътници. Това обяви заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков по време на дискусия на тема „България към достъпна, конкурентоспособна и устойчива мобилност“.


На този фон перспективата за по-интензивно включване на ЕС в сателитната надпревара и борба за космически суверенитет повиши акциите на силно задлъжнелите оператори посочени по-горе през последните седмици. От "Файненшъл таймс" обаче отбелязват, че дори и с финансиране от ЕС успехът няма да бъде лесен.


В близките седмици Европейската комисия ще представи предложение за пракратяване на вноса на руски изкопаеми горива. Ще се стремим тези мерки да не бъдат в ущърб на европейците.


Тази пътна карта поставя основата за привлекателна, конкурентоспособна, устойчива, ориентирана към бъдещето и справедлива агрохранителна система за настоящите и бъдещите поколения земеделски стопани и оператори в хранително-вкусовата промишленост.


„Отварянето“ на пазара на пътнически жп превози се предвижда да стане под формата на тръжна процедура, при която с държавна помощ и за сметка на държавния бюджет фактически ще се субсидира приватизацията на определени пътнически линии и ще се постави началото на пазар със свободен достъп на жп оператори.


КРС напомня, че отнемане на лиценз на мобилен оператор е крайна мярка и счита, че поставеният от КЗП потребителски проблем може да се реши чрез въвеждане на възпиращи санкции в специализираното законодателство.


Продължаващите нарушения на ЗЗП от страна на операторите разкриват системен проблем, който не може дабъде решен с обичайните санкции. Наложените финансови глоби, въпреки тяхната честота, очевидно не изпълняват функцията си да възпират или коригират поведението на нарушителите. Вместо това, мобилните оператори приемат тези санкции като оперативен разход, който не влияе върху тяхната печалба или позиция на пазара. Това показва явна неспособност...


Другите два оператора, съобщиха че ще вдигнат таксите за абонамент. "Йетел" (Yettel) обяви през декември миналата година, че едностранно увеличава цените по действащите договори с 2 лв. от началото на 2025 година, на 6 януари "Виваком" информира, че от 8 февруари увеличава месечния абонамент с 2 лв. с ДДС за мобилни и интернет услуги.


В рамките на своите правомощия КЗП ще наложи съответните имуществени санкции на операторите, приложили нелоялните действия. В подобни случаи законът предвижда санкция в размер до 50 000 лева за всяка прилагана нелоялна търговска практика, допълват от КЗП.


Причината е продължаващото нарастване на разходите за труд, вкл. планираното увеличение на МРЗ и увеличението на максималния осигурителен доход през 2025 г., както и поради увеличаващите се преки и непреки разходи за оборудване, наеми и услуги, необходими за предоставяне на телекомуникационни услуги.