АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Средствата ще бъдат вложени в изпълнението на първите 10 проекта, одобрени по Приоритет 2 „Интегрирано развитие на трансграничния регион“. Те ще се реализират в българските общини Видин, Монтана, Чипровци, Вършец, Горна Малина, Георги Дамяново, Правец, Челопеч, Роман, Камено и в Болиевац, Мерошина, Княжевац, Бабушница, Блаце, Пирот, Сокобаня, Свърлиг от сръбска страна.


До момента са подменени стоманобетонни пътни панели с дължина 274 м. Монтират се корнизни панели и предпазна мрежа в зоната до железопътната инфраструктура.


Жалбата срещу НКЖИ е внесена от "Монолит София" АД по реда на Закона за обществените поръчки (ЗОП) в частта му за сроковете за подаване на оферти за участие в процедури. Тя е срещу решението за модернизация на железопътна линия Видин - София и железопътен участък Медковец - Срацимир.


Гроздан Караджов и министър Христос Стайкурас обсъдиха развитието им. Много е важно да се ускори изграждането на коридорите – от Солун до Видин и от там към Северна и Западна Европа, както и проектът, който свързва Александруполис от една страна с Русе и от друга с Варна и Бургас.


Китай може да осигури $60 млрд. инвстиции. В списъка на подобренията са електрификация, нови вътрешни маршрути, мост в Истанбул и високоскоростна линия от Истанбул до Анкара. Китайският производител на оборудване CRRC Zhuzhou Electric Locomotive вече има завод в Турция.


Работата на обекта временно бе преустановена, за да може по съоръжението без ограничения да преминават всички видове превозни средства при очаквания интензивен трафик.


Сумата ще бъде платена на румънската страна, тъй като техни фирми ще направят проучването, проектирането и строежа на съоръжението. "Проучването е възложено на фирма. До средата на 2026 година ще бъде направено проучването къде ще се ситуира точно мостът. Строителството ще отнеме 2.5 години.


При този режим ще работят и при евентуалното ни приемане в Шенген по суша, обяви министър-председателят Димитър Главчев при посещението си в района на границата при Русе. Премиерът изтъкна още, че администрирането на такса „мост“ предстои да бъде обсъден в рамките на оперативния щаб, отговарящ за реорганизацията по границите във връзка с Шенген.


Ремонтните дейности ще се извършват едновременно с тези, които се извършват от българска страна; те ще започнат от средата на моста и постепенно ще се оттеглят към румънската страна, като блокираната зона ще бъде около 150 метра, където движението ще бъде насочвано чрез пътна сигнализация“, съобщават от ITPF Гюргево.


Най-голямо е поскъпването на квадратния метър в областните градове Видин, Кюстендил, Ловеч и Сливен, където за поредна година се отчита покачване от над 20%. Причината за това е най-вече догонващата тенденция за региони, в които развитието на пазара е изоставало преди това.