АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Данъчните промени, внесени в парламента, показаха, че правителството на Орбан предлага от 2025 г. да обвърже повишаването на акцизите върху горивата, алкохола и тютюна с общия годишен темп на инфлация през юли спрямо предходната година.
Работещите си възвръщат повече от покупателната способност, която загубиха поради високата инфлация, най-голямата европейска икономика е на път да се сви за втора поредна година, засегната от скока на разходите за енергия след нахлуването на Русия в Украйна, по-слабото глобално търсене и силната конкуренция от страна на Китай в автомобилния и сектора на слънчева енергия.
Имотните пазари в България, Полша, Румъния и Чехия показват както сходства, така и различия в развитието си през последната година, в която икономиката се сблъсква с висок процент на инфлация. Всяка от тези държави среща сходни макроикономически предизвикателства като инфлация, високи лихвени проценти и административни бариери, но реагира с уникални решения.
Модерните златотърсачи не се опитват да добиват самородно злато, а просто купуват ценния метал. Те влагат парите си в инвестиционно злато, тъй като са убедени, че по този начин ще ги защитят във времена на геополитически конфликти и на висока инфлация.
Очаква се инфлацията в Германия тази година да достигне 2,4 на сто, в Австрия - 3,1 на сто, а във Франция - 2,3 на сто. За еврозоната се предвижда 2,6 на сто, според данните от проучването. Прогнозите сочат също, че инфлацията ще надхвърли целта на ЕЦБ за 2 на сто в средносрочен план.
Възможно е България да покрие критерия за инфлация за еврозоната през следващите 3-6 месеца. Това прогнозират в анализ от Обединена българска банка (ОББ), в който на базата на последните данни на Националния статистически институт (НСИ) и Евростат
През септември 2024 г. спрямо предходния месец най-голямо увеличение е регистрирано в групите: „Образование“ (+3.3%), „Облекло и обувки“ (+0.8%), „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ (+0.6%) и „Алкохолни напитки и тютюневи изделия“ (+0.3%).
Миналият месец потребителските цени в най-голямата европейска икономика са се повишили с 1,6 на сто, отнесено към септември 2023 година. През август т.г. бе отчетена годишна инфлация от 1,9 на сто.
Според експертите причините за тези катаклизми са липсата на проактивни грижи за гората – различни видове отгледни и възобновителни сечи, застаряването на горите и климатичните промени. В последните 2 години добивът на дървесина бележи най-ниските си стойности за последния четвърт век, а това е лоша новина.
Годишната инфлация на потребителските цени във Франция падна до 1,2 на сто спрямо 1,8 на сто на месечна база през август. В Испания прогнозната инфлация през септември се понижава рязко до 1,5 на сто в сравнение с 2,3 на сто през август, което също е под прогнозата на икономистите за спад до 1,9 на сто.