АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Виетнам очаква рекорден износ на кафе
11:45 | 24.08.2016 1383 коментари 0
Виетнам ще изнесе 1,7 млн. тона кафе през 2015г.-2016г., което ще отбележи рекордно голямо количество експорт, съобщават от виетнамската Асоциация за кафе и какао, предава Xinhua. Очаква се страната да спечели 3,1 млрд. долара от износа на кафе. Друг нов рекорд ще бъде отбелязан във връзка с консумацията на кафе в страната, като за 2015г.-2016г. се предполага, че ще надмине 1,8 млн. тона.
Виетнам заема второ място в списъка на най-големите крупни световни износители на кафе, отстъпвайки палмата на първенството на неизменния лидер – Бразилия. Какво обаче е бъдещето на кафето? Анализите показват, че кафето е най-търгуваният продукт след петрола. В световен мащаб средно консумацията на кафе на глава на население е 4.8 кг, а в ЕС - 5.8 кг. Заедно с това става ясно, че кафето е най-популярната напитка. Средно в света се пият 2.25 млрд. кафета, като най-големият консуматор е САЩ с 400 млн. кафета на ден. Но ако се вземе средно на глава от население най-големият консуматор на кафе са скандинавските държави. Средно един финландец пие по 12 кг. кафе на година.Eдна чаша кафе според Евростат в България струва 54 евроцента, в Швейцария – 3.29 евро, в Гърция - 2.89 евро
Учени твърдят, че до 2080 г. билката Coffea Arabica ще изчезне заради климатичните промени. Какъв ще бъде ефектът от това в глобален мащаб личи от следният факт: след петрола кафето е най-търгуваният в света продукт. Годишният износ е на стойност $15 млрд. Кафето - тази ароматна и ободряваща напитка, е любимият "наркотик" на близо 2 млрд. души. Учените от Кралските ботанически градини в Лондон стигнаха до заключението, че до 2080 г. най-често консумираният сорт кафе може да изчезне. Екипът учени, ръководен от д-р Арън Дейвис, е подготвил компютърна програма за вероятните ефекти от климатичните промени в Източна Африка, където се отглежда Coffea Arabica. В най-добрия случай, ако емисиите въглероден диоксид продължат с това темпо до 2080 г., ще бъдат засегнати 65% от районите, където се отглежда кафе, а в най-лошия - това може да се случи при 99.7% от днешните насаждения.
Ако всичко това се вземе предвид, човечеството върви по най-лошия сценарий, защото глобалната температура ще се увеличи с 4 градуса до 2060 г., а до 2100 г. между 5 и 6 градуса. Според учените на високите температури най-чувствителни са кафето и цветята и те лесно може да увехнат. Освен това заради високите температури пада и качеството, защото семето узрява много бързо.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg