EUR 1.9558
USD 1.7217
CHF 2.1051
GBP 2.2776
CNY 2.3593
you tube
mobile version

Виждаме рестарт на глобалната икономика

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Виждаме рестарт на глобалната икономика

mail17:35 | 25.04.2025прегледи 82 коментарикоментари 0


Общото намаление на прогнозите ни за растежа за 2025 г. и 2026 г. възлиза на 0,8 проценти пункта, заяви главният икономист на Международния валутен фонд Пиер Оливие Гуринчъс по време на представянето на пролетното издание на доклада "Преглед на световната икономика" (World Economic Outlook).

Според анализа на Фонда митата, обявени и въведени от САЩ, са достигнали равнище, на каквото за последно са били преди повече от век.

"Навлизаме в нова ера, в която глобалната икономическа система, функционирала през последните 80 години, се рестартира. Това е отражение на увеличените мита, наложени от САЩ, и на отговора на търговските им партьори", допълни експертът.

Съгласно новите оценки на Фонда общият растеж на световната икономика през 2025 и 2026 година ще се забави до съответно 2,8 на сто и 3 на сто спрямо прогнозирания през януари темп от 3,3 на сто и за двете години.

През 2024 г. глобалната икономика нарасна също с 3,3 на сто. Новите прогнози поставят повишаването на световния брутен вътрешен продукт (БВП) значително под средния темп от 3,7 на сто, реализиран в периода 2000-2019 г., допълват от МВФ. Главният икономист на фонда отчете, че на фона на неяснотата по отношение на търговските политики в различните страни рисковете за световната икономика се увеличават.

"Дори и митата на САЩ да останат на сегашното замразено ниво, обявено малко след представянето на т.нар. "реципрочни мита”, нашата прогноза за световния растеж не би се изменила значително", каза той. Гуринчъс заяви, че 0,4 процентни пункта от намалението с 0,9 процентни пункта в очаквания ръст на икономиката на САЩ (1,8 на сто за тази година) се дължат на промянат в търговската политика. Останалите са следствие на забавяне на икономиката, на което МВФ са станали свидетели в последните месеци.

Според прогнозите ма МВФ инфлацията в САЩ през тази година ще остане на равнището от миналата в размер на 3 на сто, "което ще може да накара Управлението за федерален резерв да забави намаляванто на лихвите и дори да трабва да помисли за затягане на паричната политика, допълни Гуринчъс.

По отношение на долара по-слабите перспективи за растеж вече са понижили търсенето на американската валута, но корекцията на валутните пазари и пребалансирането на инвестиционните портфейли, наблюдавани до момента, се извършват по подреден начин.

Въздействието на митата е "доста значително" за Китай, каза Гуринчъс, добавяйки, че МВФ очаква митата да ограничат растежа на втората по големина икономика в света до 4 на сто тази година след реализираните 5 на сто през 2024 г. Това, което ще компенсира до известна степен забавянето, са фискалните мерки, които Пекин въведе, за да подкрепи икономиката миналата година, отбеляза експертът.

Гуринчъс заяви, че Европа в момента е в относителна по-добра позиция, като прогнозата за растеж на еврозоната е преразгледана надолу само с 0,2 процентни пункта. Обявените в последните седмици и месеци увеличени разходи за отбрана ще дадат фискална подкрепа за икономиката в ЕС, заяви главният икономист на МВФ. Той обаче предупреди, че когато има желание за изначално нарастване на разходите за отбрана, то те трябва да бъдат покрити с увеличаване на бюджетните приходи или намаляване на някои разходи. /БТА


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg