АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Една от най-старите винарски изби у нас управлява близо 10 000 дка земя и работи с над 15 винени сорта. През годините избата е спечелила близо 500 международни отличия, сред които и за най-добро червено вино в света на престижния винен форум Concours Mondial de Bruxelles.


Заместник-министър Янчев отбеляза високото качество на вината, произведени в региона на Долината на река Струма и значението на местните сортове за популяризирането на винената дестинация. Той участва и в отбелязването на празника в лозята край Марикостиново и Капатово.


Заради високите температури гроздоберът започна по-рано в сравнение с предходни години и се очаква да приключи по-рано, но все още кампанията продължава с брането на късните червени сортове. През 2023 г. винарските изби са изкупили общо 93 047 805 кг грозде.


На територията на страната функционират 360 винарски предприятия, като 109 от тях са с чуждестранно участие. Площите с лозя в България са 60 000 хектара, като от тях 15 800 са със защитено наименование за произход.


И тази година между 17 и 18 февруари, по случай празника на лозарите и винарите Св. Трифон Зарезан, избите от региона отварят вратите си за посетители. Това е събитие, което стартира преди много години, с цел популяризиране на района и избите.


В рамките на три дни собственици на хотелиерски бизнеси, готвачи, предприемачи, представители на винарски изби и други експерти представиха на изложението в Букурещ най-новите тенденции в дизайна, оборудването, технологиите, храните, напитките и опаковките. Участниците дискутираха развитието на пазара, статистиката, законодателството, данъчните актуализации.


В района има много млади изби и млади хора, работещи съвместно, за да популяризират Южен Сакар. Така се е стигнало и до сформирането на сдружението "Wines of Sakar".


Към момента в Молдова функционират близо 100 винарски изби, които произвеждат разнообразни видове вина - бели, червени и розе, от чисти сортове и купажи, от чуждестранни и местни сортове, както и коняци.


Основният подбор от вина за четирите фестивала включва 36 етикета на 34 винарски изби от всички винени региони на България: пенливи вина, бели, розе, оранжеви, червени. Някои от тях са биологични или натурални. Особено интересно е, че ще може да опитате вина от 17 български сорта!


Колко други страни могат да се похвалят с винарски изби, които се простират върху десетки, ако не и стотици километри под земята? Производството на вино не е само исторически стълб на молдовската икономика, но през последните години се превърна и в трамплин, с който бившата съветска република се опитва да се доближи до Европа и големия й единен пазар.