АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В подготовката за тазгодишния туристически сезон Хърватия е провела силни промоционални кампании на най-големите търговски панаири в света, с особен акцент върху ключови пазари, където според „последните прогнози Хърватия продължава да бъде желана туристическа дестинация, предлагаща добро съотношение цена - качество“.


Сред акцентите беше организацията на Глобалната конференция за винен туризъм, която ще се проведе в Пловдив и ще затвърди позицията на страната като значим участник в световната винена карта.


Телевизионната реклама за промотиране на България като дестинация за конгресен, кулинарен и винен туризъм стартира днес в девет държави и ще продължи до края на април.


Заместник-министър Янчев отбеляза високото качество на вината, произведени в региона на Долината на река Струма и значението на местните сортове за популяризирането на винената дестинация. Той участва и в отбелязването на празника в лозята край Марикостиново и Капатово.


Лозята в Бордо, Югозападна Франция са регистрирали през 2024 година най-слабата си реколта от 1991 г. заради субсидираното изкореняване на парцели и ниските добиви, свързани с метеорологичните условия. Произведени са 3,3 млн. хектолитра вино през миналата година в сравнение с 3,8 млн. хектолитра през 2023 г., което е спад с 14%.


12 в български общини и 12 в общини от Северна Македония ще бъдат инвестирани7,7 млн. евро. Средствата ще бъдат насочени за модернизация на инфраструктура, подобряване на достъпност и разширяване на предлаганите туристически услуги, което ще допринесе за превръщане на региона в целогодишна дестинация. инвестициите


Според горепосочените тенденции и прогнози България разполага с всички ресурси, които да доведат до доста приходи от винен туризъм и да го насърчат. Можем да се възползваме от такива нагласи и нужди, които вече съществуват в света, единственото, което може би ни липсва, е да разказваме убедително и последователно нашата винена история.


Замисълът е да се поставят основите на дългосрочен диалог, който да обедини всички заинтересовани страни, свързани с българското вино, в обща цел – изграждането на силен и устойчив бранд на България като винена страна.


Според служебния министър на туризма балканските държави имат потенциал да се рекламират като общ бранд и дестинация. Той счита, че Балканите са интересни отвъд океана, както и за туристи от Далечния изток. Големите усилия в туризма генерално са насочени към въздушната свързаност, допълни Милошев.


В класацията от платформата сочат своя избор от 30 дестинации, които нейните потребители трябва да посетят за 2025 г., както и чисто нов преглед на топ 10 на тенденциите за пътуване.