АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Тъй като маврудът е най-разпознаваем и най-широко разпространен, избираме месец октомври, когато на 26 октомври – Димитровден, отбелязваме Международния ден на мавруда.
На подпомагане подлежат животновъди, отглеждащи едри и дребни преживни животни, пчелни семейства, производители на плодове и зеленчуци, винени лозя, маслодайна роза, тютюн, пшеница, царевица, ечемик, слънчоглед и рапица.
Два от тях бяха присъдени за еликсири на ВИ „Едоардо Миролио“ – за розе от последна реколта и за отлежало червено вино. Останалите четири винени „Оскар“-и отидоха в колекциите на ВИ „Вила Юстина”, „Стефан Пирев Уайнс”, Винарна „Лозето естейт“ и ВИ „Джемперлиев“.
Urban Wine Fest - Пловдив 2023 ще се проведе на 21 и 22 октомври. Празникът се провежда за четвърта поредна година и е посветен на вековните винени традиции в България и на модерното българско винарство.
Основният подбор от вина за четирите фестивала включва 36 етикета на 34 винарски изби от всички винени региони на България: пенливи вина, бели, розе, оранжеви, червени. Някои от тях са биологични или натурални. Особено интересно е, че ще може да опитате вина от 17 български сорта!
Винопроизводството вече е включено в списъка с нематериално културно наследство на България, което стана основание за изработване на табели, указващи 12 винени дестинации. Това каза служебният министър на туризма Илин Димитров в Мелник.
Само с влизането в ресторант и с отварянето на бутилка българско вино, ако ресторантът е бил така добър да го включи в листата си, вече се потапя туристът в ароматите на страната ни, илюстрира преживяването винен туризъм експертът.
В София ще се проведе конференция с международно участие, насочена към професионалистите в бранша. Лекторите и участниците ще споделят опит и ще дискутират наболели за българското винопроизводство теми, свързани с районирането, маркетинга и позиционирането на България като винена дестинация.
Съгласно схемата от безвъзмездна финансова помощ до 62 000 евро на бенефициер ще могат да се възползват: Животновъди, отглеждащи дребни и едри преживни животни, коне, пчелари, производители на плодове и зеленчуци, производители на розово масло, винени лози, ядки и тютюн
Към застрахователните рискове, които се подпомагат, са включени неблагоприятни климатични условия (слана, буря, градушка, заледяване, силен или проливен дъжд, тежка суша), загуби, причинени от животни, болести по растенията, нашествия от вредители, както и загуби, причинени от пандемии при хората.