АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Заради високите температури гроздоберът започна по-рано в сравнение с предходни години и се очаква да приключи по-рано, но все още кампанията продължава с брането на късните червени сортове. През 2023 г. винарските изби са изкупили общо 93 047 805 кг грозде.
Тъй като маврудът е най-разпознаваем и най-широко разпространен, избираме месец октомври, когато на 26 октомври – Димитровден, отбелязваме Международния ден на мавруда.
Очакваните добиви са средно между 500 и 1300 кг от декар, в зависимост от това дали стопаните са поливали масивите. На места, където доскоро добивите са били над 1 тон, през тази година ще бъдат много по-ниски, казаха лозари. В същото време изкупните цени остават без промяна през последните няколко години, посочиха те.
В рамките на инициативата ще бъде представена и изложба с традиционни и нови десертни сортове грозде. Тя се организира за първи път съвместно с Аграрния университет в Пловдив, Института по земеделие и семезнание "Образцов чифлик" в Русе и Института по земеделие в Кюстендил. Посетителите ще имат възможност да дегустират и вина от сорт "Рубин" от различни производители.
Наред с традиционните храни, сокове, мармалади, вина и безалкохолни напитки, част от изложението ще бъдат модерни машини, техники, технологии, малинокомбайни, системи за поливане, нови сортове и други, пряко свързани с производството на ягодоплодни.
Огненият сорт е с лютивост от 200 000 сковила, което го нарежда сред световно признати сортове като Хабанеро чили и люти чушки „Птиче око“, като е 10 пъти по-лют от всяка друга традиционна чушка в България.
На подпомагане подлежат животновъди, отглеждащи едри и дребни преживни животни, пчелни семейства, производители на плодове и зеленчуци, винени лозя, маслодайна роза, тютюн, пшеница, царевица, ечемик, слънчоглед и рапица.
За първи път на „Винария“ представи своите продукти застъпникът и преоткривател на местни български сортове Тодор Костадинов. Той получи специална награда от Съюза на енолозите в България за създаденото от него вино Гарваново око. За себе си казва, че е пазител на тероара, неговата чистота и самобитност.
Два от тях бяха присъдени за еликсири на ВИ „Едоардо Миролио“ – за розе от последна реколта и за отлежало червено вино. Останалите четири винени „Оскар“-и отидоха в колекциите на ВИ „Вила Юстина”, „Стефан Пирев Уайнс”, Винарна „Лозето естейт“ и ВИ „Джемперлиев“.
Целта на предложението е продоволствената система да стане по-издръжлива чрез разработване на подобрени сортове растения, които са устойчиви на изменението на климата и на вредители и дават по-високи добиви или които изискват по-малко торове и пестициди.