EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Виненият туризъм около Мелник набира скорост

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Виненият туризъм около Мелник набира скорост

mail12:15 | 04.10.2013прегледи 927 коментарикоментари 0


Мелник, Емил Михайлов, БТА
Фестивалът "Гроздобер в Мелник" ще събере на 5 октомври в най-малкия град на България производители на грозде, почитатели на народните традиции и на прочутото мелнишко вино. Земеделието и туризмът са бъдещето на България, коментираха преди празника фермери от района. В това са убедени семейство Зикатанови и са оптимисти, че са на прав път и ще успеят. Никола и съпругата му Любка се заели с нещо, което да съчетава дейности в тези две перспективни сфери - създали лозя, изградили и изба в Мелнишкия край, където туристите могат да видят къде се ражда гроздето и как се прави прочутото мелнишко вино. Уверени са, че са на прав път и ще успеят. А
освен на вино, канят гостите и на грозде. Първият пресен плод тук на юг може да се вкуси
още към края на юни, а последният - през ноември. Затова домакините са засадили и четири декара с 25 десертни сорта, така че от ранно лято до късна есен да има прясно грозде. Когато се задавал новият век, Никола Зикатанов решил да отгледа лозе и направи изба в родния си край, близо до Мелник - най-винарският район на България. Така избрал баира край пътя, където табелата сочи в двете посоки към Хърсово и Виногради. Това според него е едно от най-хубавите места в района, с голям хоризонт, откъдето се отваря гледка и към върховете на Пирин, и към Беласица, и към долината на Струма, оградена на запад от Огражден и Малешевската планина.
От 2000 г. започнали да купуват с жена му декар по декар земя и да създават лозя. През есента на 2011 г. започнали изграждането на неголяма /според стандартите в бранша/ модерна винарна с капацитет около 250 тона грозде, предназначено за висококачествени вина.
"Имаме два масива лозя, около 300 декара общо, като тук, в землището на Хърсово, са около 100 декара", обяснява Зикатанов. Засадили сме местни сортове - "Широка Мелнишка", "Мелник 55", "Каберне Совиньон", "Керацуда", "Совиньон блан". В землището на Виногради гледаме още около 200 декара. Там имаме по-интернационални сортове. Засадили сме също 30 декара мавруд, което е първото промишлено насаждение от този сорт в региона. Имаме освен това "Мерло", "Каберне совиньон", "Сира", "Пино ноар", белите сортове "Шардоне", "Вионие", "Тамянка", "Совиньон блан".
Повечето от тях дават прекрасно грозде, правим хубаво вино, не пропускат да отбележат домакините. Те така са изградили избата си, че да посрещат гости, почитатели на винения туризъм. Вече немалко ценители от страната и чужбина са се възползвали от гостоприемството им, за да се насладят на чаша вино след разходка в лозята и запознанство с целия производствен процес, който превръща сладкия и ароматен плод в божествена напитка.
Произвеждаме сега около сто тона грозде, разказва Никола Зикатанов. Последната година добихме около 200 тона, в бъдеще ще произвеждаме около 250, това е капацитетът на нашите лозя. Винарната е построена през 2012 г., така че още не сме произвели никакво вино в нея. Тази есен е първата година, когато това ще се случи. От няколко години произвеждаме вино с нашето грозде в съседни винарни. Реколта 2010-а ни донесе първите медали от национални и международни състезания. Четири наши вина бяха представени на международното изложение "Винария 2011" в Пловдив и спечелиха четири медала - два златни и два бронзови.
Два нови медала - златен и сребърен, заслужиха наши напитки и на Балканския винен фестивал в София през юни 2012 г. Последните три медала - един златен и два сребърни, са от второто балканско международно състезание за вино през май тази година.
Зикатанови вече са сформирали свой екип от технолози. Румяна Стоилова е завършила е бакалавърска степен по биохимия и магистърска по енология и лозарство в университета "Виктор Сегален" в Бордо /Франция/. За водещ енолог на винарната е привлечен мосю Дидие Майе, роден в региона на френския град Тулуза. Французинът има широкоспектърна академична подготовка и е работил дълги години като енолог и консултант във винарски изби в Бордо, Прованс.

Лозарите от стопанството на Зикатанови също всяка година ходят да работят по няколко месеца във Франция и вече пренасят френския опит и култура в отглеждането на лозята на родна почва. В лозята на винарската изба работят постоянно пет-шест души, които в отделни сезони стигат до 20-30. Пет-шест са търговците и така се събират около петнайсетина семейства, които разчитат на приходи от нашия бизнес, от нашата винарна, допълват картината Никола и Любка Зикатанови. С този екип и с модерните съоръжения в избата те се надяват виното им да става още по-хубаво.
Идеята за строителството на тази винарна е тя да бъде модерна, да прави висококачествено вино в неголеми серии, но и да посреща туристи, за да можем да им показваме производствения процес, обяснява Никола Зикатанов. Затова и няма закрити помещения - да виждат хората, че виното се прави от грозде и че освен вино, в бутилките няма нищо друго. Тук посрещаме и гроздето, и туристите.

 

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg