АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Сред държавите членки, за които има налични данни, най-високите месечни увеличения на общия обем на търговията на дребно са регистрирани в Белгия, Дания и Хърватия (2,1 на сто за всяка), Германия (1,2 на сто), Австрия и Словакия (1,1 на сто за всяка). Най-голям спад се наблюдава в Словения (2,6 на сто), Полша (2,0 на сто) и Финландия (1,6 на сто).
АЕЦ „Кръшко“ е собственост на Словения и Хърватия и заработи през 1983 година. През януари 2023 г. получи екологично разрешително за удължаване на срока на експлоатация с 20 години до 2043 година.
Най-много дипломирани лекари са регистрирани в България (29,5 на 100 000 жители), Малта (27,7) и Латвия (27,5). В другия край на скалата е Словения, в която се регистрира най-ниско съотношение от 11,4 на 100 000 жители, почти една трета от това в България. Словения е следвана от Естония (12,2) и Германия (12,4).
На изложението ще бъде поставен фокус върху безопасността на храните, иновациите, цифровизацията и прилагането на изкуствен интелект в селското стопанство, биологичното производство, ефективното управление на горите, изменението на климата и водните ресурси и др.
В Унгария застрахованите домове вече са 75 процента, в Полша - 60 на сто, в Чехия - 63 процента, в Словения - 66 на сто, в Хърватия - 25 на сто, в Румъния - 20 процента. В Турция застрахованите жилища са 14 процента, а в Гърция 15 на сто, по данни на АБЗ.
В съобщение на комисията се пояснява, че от 1999 г. правилата предвиждат плащането за използване на пътната мрежа в ЕС да бъде или за време (с винетки), или за пробег (тол такси). По този начин се покриват разходите за изграждане и поддръжка на пътища.
През 2023 г. е отбелязан ръст в производствата по корпоративна несъстоятелност в ЦИЕ; В 9 държави в региона са регистрирани по-голям брой несъстоятелности (Чехия, Естония, Унгария, Литва, Полша, Сърбия, Словакия, Словения и Румъния); Обратна тенденция имаме в България, Хърватия и Латвия.
На 1 май се навършват 20 години от присъединяването към Европейския съюз на 10 страни. Осем от тях са от региона на Централна и Източна Европа – Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Словакия и Словения. Другите две са Кипър и Малта.
Очаква се съвместният проект BlueSky да създаде нова основа за регионална търговия с електроенергия, осигурявайки по-добра интеграция на пазарите, повишаване на енергийната сигурност и стимулиране на икономическия напредък.
„Специализацията на „Хебър“ в последните години в производството на багети с втасване на тестото 24 часа беше много бързо и високо оценена от клиентите ни в Гърция, Словения. С особено вълнение очакваме и резултатите от полския пазар, който е изключително конкурентен. Предстоят ни и първи доставки в прибалтийските държави Литва, Латвия и Естония“, казва Елина Христова-Петкова от компанията-ритейлър.