АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България, със своята богата история на винопроизводство и разнообразни тероари, се очерта като вълнуваща дестинация за винен туризъм, посочват организаторите на 15-ото издание на IWINETC.
Производството на вино се е увеличило в редица региони, включително Шампан, където теглото на гроздовете е достигнало рекордно ниво. Намаляло е обаче в Бордо, Лангедок-Русийон, югозападната и югоизточната част на страната.
В София ще се проведе конференция с международно участие, насочена към професионалистите в бранша. Лекторите и участниците ще споделят опит и ще дискутират наболели за българското винопроизводство теми, свързани с районирането, маркетинга и позиционирането на България като винена дестинация.
Всичко е възстановено в автентичния вид отпреди 130 години, когато на мястото на днешната винарска изба на компанията, се е намирала една от първите пивоварни в България, разказа за БТА енологът Стефан Пирев, производствен директор на фирмата и главен технолог.
Глобално затопляне средно с 4 градуса по Целзий, което не е изключено в рамките на века, ще застраши до 85 на сто от районите в света, в които се произвежда вино, съобщи Ройтерс.
Световното винопроизводство през настоящата година е било в размер на 263 милиона хектолитра (mhl), след като през 2018-а година беше достигнат връх от 294 милиона. Въпреки понижението с около 10%, данните за тази година просто се връщат към средните им нива след големия подем.
Древен сорт грозде от римската епоха е сочен като ключов за бъдещото винопроизводство на Сицилия. Сортът с името ночера е бил основен в голямото древноримско имение Marmertinum в Сицилия. Плиний Стари го описва и датира от II в. пр. Хр.
Ученици от откритата преди четири години специалност "лозарство и винопроизводство" в средното училище "Св. Паисий Хилендарски" в село Скалица, община Тунджа, представиха произведените от тях вина по време на общинския празник, посветен на Трифон Зарезан.
Очакваме добра реколта от грозде тази година, с добра захарност. Между 150 и 160 хил. тона грозде ще бъде прибрано за винопроизводство. Други 100 000 тона стандартно се ползват за подготовката на производство на ракия.
В Грузия се отглеждат 525 местни сорта вино, като се смята, че началото на световното лозарство и винопроизводство е започнало там. Един от белите сортове е „Крахуна“, който е традиционен за Западна Грузия в района на Имерети. „