EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Виното измества ракията у нас

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Виното измества ракията у нас

mail06:25 | 01.06.2017прегледи 1148 коментарикоментари 0


През последните 20 години виното е измести  ракията, отбелязва Радослав Радев, председател на Националната лозаро-винарски камара (НЛВК) по време на  40-ия Световен конгрес по лозарство и градинарство, който се провежда в София. Консумацията на виното се увеличава чувствително.

Една от причините за това е доброто развитие на лозарството у нас и въпреки неголямата ни територия имаме добро почвено разнообразие, срещат се почти всички видове почви, отбеляза още той. Това дава възможност различни винени тероари да бъдат изявени и на сравнително малка площ да отглеждаме доста различаващи се и специфични вина.

Като сортово разнообразие ние имаме почти всички класически вина, отглеждани в двата големи региона – Дунавската равнина и Тракийската низина, страната има и 55 района за производство на вина със защитено наименование за произход, обясни Радев. „Маврут“, „Памид“, „Рубин“ и „Мелник“ обаче са исторически традиционни за страната ни и емблематични винени български сортове и за стария свят. Огромното желание на нашия бранш е да работим за развитието именно на тези местни сортове и разкриване на техния потенциал, подчерта председателят на НЛВК, цитиран от БТА.

Общо 67-68 хил. ха е площта, засадена с лозя в България. 16 700 ха, или над 1/4, са новите насаждения и това е част от стратегията за разгръщане на потенциала ни. Общо 263 са регистрираните винопроизводители, като усредненото производство за последните години е около 1600 тона, а 1,3 млн. хектолитра е годишното производство на вино. Т.нар. домашно вино не е включено в тази статистика, но се приема, че е около 1400 – 1500 хектолитра годишно.

Около 700 хил. хектолитра се реализира на вътрешния пазар, около 600 хил.- на външния /60 на сто в страни от ЕС и 40 на сто в трети страни/, а продажбата на вносни вина в България е 50 хил. хектолитра, каза Радослав Радев.

Почти изравнени са продажбите на бяло и червено вино, както и на розе, макар страната ни да е известна като традиционен производител на червени вина.

С 1,3 млн. хектолитра годишно производство на вино, страната ни се нарежда на 21 място в света,сред много по-големи по площ държави, като Бразилия, Италия, Франция, и е сред успешните страни в бранша – това стана известно от презентацията на Жан – Мари Оран, генерален директор на Международната организация по лозата и виното по време на Световния ден по лозарство и винарство. Жан – Мари Оран направи подробен анализ на ситуацията в световния лозаро-винарски сектор.

 

 

 


Тагове: вино, ракия
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2095