АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Парламентарната поправка смекчава конституционно заложената дългова спирачка, позволявайки вземането на заеми за разходи за отбрана, гражданска защита, разузнаване и киберсигурност. Всички подобни разходи, надвишаващи 1 на сто от германския брутен вътрешен продукт (БВП) могат да бъдат финансирани с нов дълг.


Мнозинството в пленарната зала отхвърли две предложения на ПП-ДБ максималният размер на новия дълг, който може да бъде поет, да бъде 12 или 11,9 млрд. лв.


В индустрията увеличението е с 11,5 на сто, в услугите - с 13,1 на сто, a в строителството - със 17,3 на сто. Най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори "Операции с недвижими имоти" и "Други дейности" - с по 23,5 на сто, и "Култура, спорт и развлечения" - с 22,1 на сто.


През четвъртото тримесечие на 2024 г. тя нарасна по-бързо от очакваното, с реално 3,4% в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 г. "Вследствие от това развитие за цялата 2024 г. също се очерта по-висок растеж от 2,8% според предварителните данни на НСИ", коментира главният икономист на ОББ Емил Калчев.


Големите различия в заплатите се запазва, като разликата между водещите и изоставащите сектори надхвърля 3 пъти. Тенденциите обаче се обръщат – най-голямо увеличение се наблюдава в сектори с относително ниски равнище на заплащане, но висок и постоянен недостиг на кадри.


Това възлиза на 47.9% от БВП, което е с 3939.6 млн. евро (8.7%) повече в сравнение с края на декември 2023 г. (45 079.5 млн. евро, 47.6% от БВП), съобщава БНБ.


Най-много са пътували българските граждани на възраст 25 - 44 години - 445.8 хил., или 41.2% от всички пътували лица. Във всички възрастови групи преобладава относителният дял на пътуванията в страната, като най-висок (78.2%) е при лицата на възраст 25 - 44 години.


По-силен растеж от очаквания през четвъртото тримесечие: Икономиката с отлични резултати от +3.1% ръст през последното тримесечие на 2024 г.• Висок ръст на заплатите към декември • Инфлацията отново нагоре през януари.


Половината от анкетираните самонаети лица в Германия (50,5 процента) са се оплакали през януари от твърде малко поръчки спрямо 48,5 процента през октомври, когато бе проведено предишното такова проучване, показват данни на мюнхенския институт "Ифо" (ifo). Следователно този дял сред самонаетите е значително по-висок от дела в икономиката като цяло, който е 40,2 процента.


На първо място в износната листа през миналата година е Ирак, за който износът възлиза на 13 млрд. долара. България е на второ място с износ за 5,2 млрд. долара. Най-висок ръст на годишна база е постигнат в износа за България - 21,9 на сто.Гърция е на трето място с 4,8 млрд. долара и увеличение от 15,5 процента.