АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2023 г. те са 11,8 на сто, най-висок е делът на в Нидерландия - 30,6 на сто, следвана от Италия - 20,8 на сто и Малта - 19,8 на сто. Най-нисък е той в Румъния - 1,3 на сто, Ирландия - 2,3 на сто и Финландия - 2,4 на сто. България е с 5%.
Очертава се БВП на България да нарасне до 2,8% през 2025 г., което е по-висок процент в сравнение с други държави в региона. Това стана ясно по време на Деветата годишна конференция по управление на риска, организирана от Кофас България.
Това означава, че финансовият резултат е с 14 млн. лева по-висок спрямо първите девет месеца на 2023 г. Годишният темп на растеж на печалбата на банките на българския пазар се забавя спрямо август, когато бе отчетен ръст от 4,3 на сто до 2,4 млрд. лева.
Имотните пазари в България, Полша, Румъния и Чехия показват както сходства, така и различия в развитието си през последната година, в която икономиката се сблъсква с висок процент на инфлация. Всяка от тези държави среща сходни макроикономически предизвикателства като инфлация, високи лихвени проценти и административни бариери, но реагира с уникални решения.
Основният начин, по който хакерите получават достъп, е чрез уязвимости в достъпа до облачен сървър, докато служителите на компаниите са под заплаха от друг риск - да станат жертва на фишинг измами, разкрива проучването.
Страните от ЕС с най-висок бюджетен дефицит през миналата година са били Италия (7,2 на сто), Унгария (6,7 на сто) и Румъния (6,5 на сто). При общо 10 държави от Евросъюза бюджетният дефицит е бил над 3 на сто, посочва Евростат.
Икономиките на Западните Балкани през 2025 г. се очаква да отчетат умерен растеж до средно 3,7 на сто, прогнозират анализаторите на Световната банка в доклад. Икономическият растеж на Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия ще бъде с 0,2 процентни пункта по-висок от прогнозирания през пролетта на тази година.
Увеличават се както реколтираните площи, така и средният добив при типовете "Бърлей" и "Вирджиния". Производството на "Вирджиния" за тази година е 815 тона при 373 тона за 2023 г. и 411 тона производство от типовете "Бърлей" спрямо 267 тона за 2023 г. Събраният тютюн тип "Ориенталски" е 3097 т при 3411 т за 2023 г.
Рейтингът е променен от BB2 на BB1, като скалата включва два индикатора с шест степени за средносрочен риск от AA (най-нисък), A, BB, B, C до D (най-висок риск) и за краткосрочния риск по скала 1 (най-нисък) до 4 (най-висок риск). Това е втора положителна ревизия за година, след като през ноември 2023 г. средносрочният рейтинг на страната ни беше променен от B на BB.
Държавни разходи в рамките на 40% от БВП и бюджетен дефицит в размер на 3% от БВП са се превърнали в норма за държавните финанси, а не в изключение, а средносрочната фискална рамка и поетите ангажименти дават сигнали за бързо покачване на държавните разходи и високо ниво на бюджетен дефицит