АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Високите акцизи са изпитана стратегия срещу кризата
Правителствата от Централна и Източна Европа, които срещат финансови проблеми, се обръщат към изпитаната от времето стратегия на увеличаване на акцизите за алкохола и цигарите, тъй като рецесията взема своя дан от държавните финанси на района, пише днес американският Wall Street Journal.
Словакия е избрала друга стратегия, наречена предел на бутилката, чиято цел е да не допусне укриване на данъци от собственици на барове, които продават бутилиран ликьор. Унгария пък обмисля нов акциз за покера.
Полша се готви да вдигне акциза за цигарите с 2,6 на сто до 228,80 злоти (81 долара) за 1000 цигари от януари. България пък планира да увеличи акциза за цигарите с 43 на сто до 76 евро (113 долара) за 1000 цигари от 2010 година. Българският финансов министър Симеон Дянков защитава предложеното повишаване на акциза за цигарите със здравни аргументи и опровергава твърденията, че правителството цели единствено да повиши
приходите от данъци. Критици на планираното вдигане на акциза посочват, че то ще доведе да нарастване на контрабандата, от която България страда от години.
В Чехия, чието население е сред най-големите консуматори на бира, планираният нов данък върху бирата поражда противоречия. От идната година данъкът върху бирата, независимо дали тя е местно производство или внос, ще се увеличи с 33 процента до 32 крони (1,85 долара) на 100 литра. Чешкото правителство ще повиши и акциза за спиртните напитки с 8 на сто от идната година и се надява с тези две мерки да увеличи
приходите си от данъци с 1,7 милиарда крони (99 милиона долара) през 2010 година.
И Русия възнамерява да повиши данъка върху бирата през следващите три години. Проектозаконът предвижда налогът да бъде вдигнат с 200 процента през идната година, а след това с 11 на сто и 20 на сто през 2011 и 2012 година, но документът все още не е подписан от президента Дмитрий Медведев, отбелязва Wall Street Journal.
Tweet |
|