АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Високият акциз ще създаде 75% сив пазар на алкохола
Селските казани дават възможност на спекуланти да реализират по 40 млн. литра годишно алкохол, от който не се събира фиск, заяви Пламен Моллов, председател на Националната лозаро-винарската камара. 80 хол. тона грозде на се изкупени от лицензираните производители, което означава, че те ще се преработят именно в нискокачествен алкохол, от който няма да има приходи за държавата. Повишаване на акцизите няма да доведе до повишаване на събираемостта им, а ще стимулира сивата икономика, добави още Моллов. Потреблението на алкохола е относително постоянна величина. Сега по време на криза хората ще се насочат към по-евтиния и не качествен алкохол. Същевременно алкохолът от лицензираните производители ще е по-скъп, техните продажби ще спаднат. Всичко това ще доведе до стимулиране на сивата икономика, обясни още председателя на лозаро-винарската камара. Тази година сивият сектор е около 50%, догодина очаквам той да е около 70-75%, прогнозира още той.
В България има 1600 лицензирани казани, които за миналата година са внесли данъци в размер на 450 хил. лв. Това означава, че са произвели 2-3 тона алкохол или са работили само няколко дни. Ние обаче няма как да сме сигурни в това, заяви Моллов. Същевременно съществуват 7 500 нелегални селски казани. Ние от камарата предложихме различни мерки, които бяха обаче отхвърлени без никакво обяснения.
Една от мерките е въвеждане на измервателни уреди при селските казани. Един такъв уред коства около 1000 лв., но ще може да се следи точното количество, което се произвежда. Друга мярка е да има ясна и строга документация, при използването на тези казани, обясни бившият депутат от НДСВ. Обикновено едно юридическо лице или община са собственост на 10-12 казана, което си е промишленост с изнесено производство, заяви той.
Моллов е и за въвеждане на един и същ акциз както за пивото, така и за високоалкохолните напитки. В момента акцизът на пивото е около три пъти по-евтино от този за ракията. Но това е решение на държавна политика, допълни още Моллов.
България и Румъния са с най-ниските акцизи в ЕС, заяви Албена Трифонова, мениджър "Перно Рикар България". Според нас не е важен размерът на акцизите, а да има контрол върху производството и технологията на алкохолните продукти. Това в най-голяма степен се отнася за малките казани, върху чиято продукция няма на практика фиск. Контролът върху качеството, ще спомогне и за събирането на акцизите, допълни още тя.
И Моллов и Трифионова обаче застават твърдо зад отговорно и разумно консумиране на алкохол. Това стана и при представянето на нов сайт www.konsumirai-otgovorno.bg, създаден от Българската асоциация на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки и Европейския форум за спиртни напитки. Целта повишаване на културата и превенция при употребата на алкохол.
Tweet |
|