EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Високият акциз ще създаде 75% сив пазар на алкохола

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Високият акциз ще създаде 75% сив пазар на алкохола

mail15:43 | 20.11.2009прегледи 957 коментарикоментари 0


Селските казани дават възможност на спекуланти да реализират по 40 млн. литра годишно алкохол, от който не се събира фиск, заяви Пламен Моллов, председател на Националната лозаро-винарската камара.  80 хол. тона грозде на се изкупени от лицензираните производители, което означава, че те ще се преработят именно в нискокачествен алкохол, от който няма да има приходи за държавата. Повишаване на акцизите няма да доведе до повишаване на събираемостта им, а ще стимулира сивата икономика, добави още Моллов. Потреблението на алкохола е относително постоянна величина. Сега по време на криза хората ще се насочат към по-евтиния и не качествен алкохол. Същевременно алкохолът от лицензираните производители ще е по-скъп, техните продажби ще спаднат. Всичко това ще доведе до стимулиране на сивата икономика, обясни още председателя на лозаро-винарската камара. Тази година сивият сектор е около 50%, догодина очаквам той да е около 70-75%, прогнозира още той.
В България има 1600 лицензирани казани, които за миналата година са внесли данъци в размер на 450 хил. лв. Това означава, че са произвели 2-3 тона алкохол или са работили само няколко дни. Ние обаче няма как да сме сигурни в това, заяви Моллов. Същевременно съществуват 7 500 нелегални селски казани. Ние от камарата предложихме различни мерки, които бяха обаче отхвърлени без никакво обяснения.
Една от мерките е въвеждане на измервателни уреди при селските казани. Един такъв уред коства около 1000 лв., но ще може да се следи точното количество, което се произвежда. Друга мярка е да има ясна и строга документация, при използването на тези казани, обясни бившият депутат от НДСВ. Обикновено едно юридическо лице или община са собственост на 10-12 казана, което си е промишленост с изнесено производство, заяви той.
Моллов е и за въвеждане на един и същ акциз както за пивото, така и за високоалкохолните напитки. В момента акцизът на пивото е около три пъти по-евтино от този за ракията. Но това е решение на държавна политика, допълни още Моллов. 
България и Румъния са с най-ниските акцизи в ЕС, заяви Албена  Трифонова, мениджър "Перно Рикар България". Според нас не е важен размерът на акцизите, а да има контрол върху производството и технологията на алкохолните продукти. Това в най-голяма степен се отнася за малките казани, върху чиято продукция няма на практика фиск. Контролът върху качеството, ще спомогне и за събирането на акцизите, допълни още тя.
И Моллов и Трифионова обаче застават твърдо зад отговорно и разумно консумиране на алкохол. Това стана и при представянето на нов сайт www.konsumirai-otgovorno.bg, създаден от Българската асоциация на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки и Европейския форум за спиртни напитки. Целта повишаване на културата и превенция при употребата на алкохол.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg