АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
"Адванст нюклиър фюълс" е дъщерно дружество на френската компания "Фраматом" (Framatome). Увеличаването на вноса на уран от Русия е деликатна тема, като в момента компанията се опитва да създаде съвместно дружество с руската ядрена група "Росатом".
ТВЕЛ, горивното подразделение на руската държавна корпорация „Росатом“, произведе иновативно ядрено гориво за реакторите на бързи неутрони от IV поколение БН-1200 и БРЕСТ- ОД-300. Едновременно се разработват два варианта на уран-плутониевото ядрено гориво: оксидно (МОКС) и плътно нитридно гориво (СНУП).
Казахстан е водещ световен производител на уран (с дял от 43%) и третият по големите доставчик на обеднен уран за ЕС, но изпитва сериозна липса на електроенергия за вътрешното си потребление. Москва също участва в надпреварата за изграждането на електроцентралата чрез държавната си компания "Росатом", както Китай и Южна Корея.
Русия притежава около 44 процента от цялото налично количество обогатен уран в света. Приблизително 35 процента от ядреното гориво за атомните централи в САЩ се е доставяло от Русия, сочат официални американски данни.
Имайки предвид опитите на Кремъл от 2022 година да манипулира Европа чрез доставките на газ, за да подкопае нейната решителност за поддръжка на Украйна, новите закани на руския президент не изглеждат невероятни. А САЩ и ЕС са свикнали да купуват споменатите суровини от Русия в големи обеми.
От АЯР обясниха, че при преработката на отработеното ядрено гориво първо се разглобяват горивните касети. След това започва процес на извличане на уран и плутоний от горивните таблетки. Извлеченият ядрен материал се съхранява. От извлечения и обогатен уран може да се произведе ядрено гориво, съдържащо плутоний (МОХ гориво). Следва процес на остъкляване на високоактивни радиоактивни отпадъци, получени при преработката на горивните таблетки.
Проектът се разработва от Китайската национална ядрена корпорация и ще се превърне в база за производство на естествен уран с най-високи стандарти, характеризираща се със зелени, икономични, интелигентни и ефективни операции.
Става въпрос за френската компания "Оран" (Orano). Нигер е седмият най-голям доставчик на уранова руда в света. През 2022 г. африканската държава е доставила около четвърт от урана, ползван в ЕС, сочат данните на европейската Агенция за ядрена енергия.
Белгийската енергийна компания „Анжи Електрабел“ след 2025 г. повече няма да използва уран от Русия, за да зарежда атомните си реактори "Доел 4" и "Тианж 3", съобщи вестник „Тийд“.
Само през 2023 г. американската ядрена индустрия е платила повече от $800 млн. на Росатом и нейни дъщерни дружества.