АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Влак с най-радиоактивен товар към Германия
Влакът, превозващ силно радиоактивни отпадъци, който тръгна преди два дни от Франция за Германия, е променил маршрута си на фона на засилените протести на природозащитни организации, предаде Франс прес, позовавайки се на антиядрената мрежа "Sortir du nucleaire".Според организацията влакът се е отклонил на юг спрямо първоначалния си маршрут. Преди това той е бе блокиран от демонстранти за повече от три часа в Кан (северозападна Франция). Френската атомна компания "Арева" съобщи, че влак, превозващ 123 тона ядрени отпадъци, е отпътувал за германски град Гьорлебен при строги мерки за сигурност, предаде Асошиейтед прес. Според "Гринпийс" ядреният товар, който се прекарва за 11-ти път от Франция до Германия, е "най-радиоактивният в историята" и е с 11 пъти по-голяма радиоактивност от тази, регистрирана при аварията в Чернобил през 1986 г.
Природозащитници се събраха край жп гари и на други места по маршрута на влака, за да протестират срещу транспортирането на ядрените отпадъци. В Кан седем демонстранти, включително един германец, бяха арестувани, съобщи полицията. По традиция превозването на радиоактивния товар от Франция до Германия е съпътствано от демонстрации на противници на ядрената енергия, отбеляза АП.
По същото време италианското правителство определи членовете на управителния съвет на новата си агенция за атомна енергетика, с което направи стъпка към вдигането на над 20 годишната забрана за използване на ядрена енергия в Италия, предаде Асошиейтед прес.
Правителството на министър-председателя Силвио Берлускони иска да строи атомни електроцентрали, за да намали енергийната зависимост на Италия от други държави. През 1987 г. италианците гласуваха на референдум срещу ядрената енергия.
В новосъздадената агенция ще влизат специалисти по атомна енергетика и опазване на околната среда и експерт по тероризма. Тя ще се оглавява от бившия здравен министър и известен онколог Умберто Веронези.Службата ще проучва технологиите, възможните места за строителство на атомни електроцентрали и други технически и икономически аспекти на програмата за ядрена енергетика.
Tweet |
|