АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В присъствието на министър-председателя Димитър Главчев бе подписан договора. Възложител на договора е Министерството на транспорта и съобщенията, а изпълнител - консорциум „Шкода Транспортейшън и Шкода Вагонка“. Стойността на подвижния състав е 511,4 млн. лева, а срокът за доставка е 2 години.
Консорциум “Шкода Транспортейшън и Шкода Вагонка” е избран за изпълнител на доставката на 20 едноетажни електрически мотрисни влака, с капацитет от минимум 300 седящи места, поддръжка за срок от 15 години и обучение на персонал.
Целта е до края на годината между 63 и 67 на сто от влаковете на дълги разстояние да пристигат навреме. През първото полугодие едва 52,9 на сто от влаковете на "Дойче бан" не са закъснели, като особено лошо е било положението през юни. За закъснение се смята пристигането на влака с повече от 6 минути след разписанието.
“Stadler Polska Sp. Z.o.o.”, класирана на първо място, се отказа от процедурата и поиска прекратяване на договора за доставка на 7 двуетажни влака, финансирани със средства по Плана за възстановяване и устойчивост.
Сърбия се договори с китайската компания “Чанчун рейуей вийкълс” (CRRC "Changchun Railway Vehicles Co, Ltd) да купи девет електрически влака, съобщи сръбският министър на строителството, транспорта и инфраструктурата Горан Весич, цитиран Танюг.
Осигурява се 15-годишна поддръжка на влаковете и обучение на експлоатационния персонал. Влаковете са за скорост от 160 км/ч и ще са оперативно съвместими с европейската железопътна мрежа. Стойността на договора е 300 513 279,50 лева, а срокът за доставка е 26 месеца.
ОП бе спечелена от полската фирма “Stadler Polska Sp. z o.o.” Предложената цена е 300 513 279,50 лева, а срокът за доставка на подвижния състав е 26 месеца. Предстои в законоустановените срокове да бъде подписан договорът с избрания изпълнител.
Тръжната процедура за възлагане на обществена поръчка се отнася за купуването на 20 електрически влака, както и за тяхната поддръжка за срок от 15 години. Прогнозната стойност на договора е около 1,2 милиарда лева (610 милиона евро).
Плановете са новите влакове да влязат в експлоатация по линии №№ 1, 2 и 4. Целта е с въвеждането в експлоатация през 2026 г. на осемте влака и на изграждащата се в момента междинна станция между спирките „Сливница” и „Обеля” да се намалят интервалите на движение по линии №№ 1, 2 и 4.
Целта е доставка на 20 броя едноетажни нулевоемисионни електрически влака тип „push-pull“ за 200 км/ч, с капацитет от минимум 300 седящи места, поддръжка за срок от 15 години и обучение на персонал“ е с прогнозна стойност 1 200 483 000 лв. без ДДС и с оглед на това попада в обхвата на Регламента.