АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Въпреки санкциите Русия планира да утрои износа на LNG до 2035 г., пише Bloomberg. След като Киев отказа да транзитира руски газ, Москва намери алтернативи за газопроводни доставки. Руската икономика няма да понесе никакви щети.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън обяви най-широкообхватните си санкции срещу енергийния сектор на Русия, предаде Ройтерс. Целта на американските мерки е да бъдат отрязани руските приходи от продажбата на петрол и природен газ, използвани за военната агресия на Москва срещу Украйна.
Русия е транспортирала около 15 млрд. куб. м. природен газ през Украйна в рамките на 2023 година. Това представлява под 8 на сто от общите руски газови доставки за Европа през рекордната 2019 година. Делът на Москва в европейския пазар на природен газ рязко намаля след нахлуването в Украйна през 2022 г., което подтикна ЕС да намали зависимостта си от руското синьо гориво.
Това не е новост, тъй като той винаги е бил глобален феномен. Дори в най-добрите си моменти парижката висша мода оцелява благодарение на сделките с американски универсални магазини, а европейските бижута и часовници се продават на клиенти в Пакистан или Москва.
Китайските влакове, достигащи 1000 км/ч (повече от скоростта на звука), ще поддържат 5G. Тестването на прототипи на такива експресни влакове, които ще се движат на магнитна левитация във вакуумни тръби, започнаха от държавната China Aerospace Science and Industry Corporation и правителството на провинция Шанси, съобщават руски медии.
Русия е водещ доставчик на пшеница за Сирия. От 1 юли насам руските доставки на зърнени култури за азиатската страна възлизат на 300 000 тона, посочва Интерфакс. Москва, която беше ключов съюзник на режима на Башар Асад, му отпускаше заеми, с които да плати доставките на руска пшеница.
Казахстан е водещ световен производител на уран (с дял от 43%) и третият по големите доставчик на обеднен уран за ЕС, но изпитва сериозна липса на електроенергия за вътрешното си потребление. Москва също участва в надпреварата за изграждането на електроцентралата чрез държавната си компания "Росатом", както Китай и Южна Корея.
От години Москва води усилени преговори с Пекин относно износа на газ, включително по тръбопровода "Силата на Сибир 2", планиран да минава през Монголия и да достига до Китай. Според експерти обаче Китай няма да има нужда от допълнителни количества природен газ след 2030 г.
Сътрудничеството, което съществува от 1968 година, щеше да приключи в началото на следващата година, защото договорите между Киев и Москва за транзит на руски газ през Украйна и Словакия изтичат в края на декември 2024 година. Според Алфонс Хабер анализаторите очакват временно увеличение на цените на газа с около 10 процента.
Пактът задължава Русия и Северна Корея незабавно да си окажат военна помощ, използвайки "всички средства", в случай че някоя от двете страни е атакувана. Това е най-силното обвързване между Москва и Пхенян от края на Студената война.