АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


ЕС премахна митата върху украинските селскостопански продукти след инвазията на Русия през 2022 година. Този ход доведе до рязко покачване на по-евтиния украински внос на захар. Той достигна 400 000 тона през сезон 2022/23 и над 500 000 тона през 2023/24, далеч надхвърляйки предвоенната квота от 20 000 тона.о


"Въздействието на търговските мерки остава несигурно, но според ЕЦБ американски мита от 25 на сто върху европейския внос, биха намалили растежа в еврозоната с 0,3 процентни пункта през първата година", а "европейският ответни мерки биха увеличили тази загуба до 0,5 процентни пункта", предупреди президентът на ЕЦБ по време на изслушване пред Европейския парламент.


Фермери и земеделски производители от страната отново ще предложат на плевенчани и гости своите продукти. На щандовете ще има млечни продукти от овче, козе, биволско и краве мляко, прясно и кисело мляко, кашкавал, сирене, колбаси, месни деликатеси и мезета и др.


Сред причините за увеличения износ на руски петрол за Китай е фактът, че към азиатската страна се насочват повече доставки на черно злато от региона на Урал. Това посочва Ричард Бронз, шеф на подразделението за геополитика в "Енерджи аспектс" (Energy Aspects).


През 2024 г. общо в страната са внесени стоки на стойност 97 389.1 млн. лв. (по цени CIF), или с 0.3% повече спрямо 2023 година. През декември 2024 г. общият внос на стоки нараства с 1.2% спрямо същия месец на предходната година и възлиза на 7 883.8 млн. лева.


Полупразни бяха в първите часове на деня супермаркети в центъра на Букурещ, установи проверка. Клиентите, предимно пенсионери, залагаха на румънски продукти и купуваха основно хляб, яйца, мляко и картофи. “Изглежда са последвали призива на Калин Джорджеску”.


Втечненият природен газ от Москва остава една от последните големи енергийни зависимости на Европа, след като на преноса на руски газ през Украйна беше сложен край в края на миналата година. ЕС внесе рекордни количества суперохладено гориво от Русия миналата година, като Франция, Испания и Белгия бяха най-големите вносители. Редица страни от ЕС все още внасят ядрено гориво от страната.


В края на ноември 2024 г. Съветът на ЕИО реши, че през 2025 г. е възможно да се внесат безмитно 150 хил. тона картофи, 55 хил. тона моркови и 230 хил. тона ябълки. Мярката ще е в сила до 31 юли 2025 г.


Скокът се дължи на растящия дефицит на газ в северноафриканската държава заради спада на местното производство, което достигна най-ниските си стойности от седем години през октомври миналата година - 4,5 милиарда кубически фута на ден.


По-студеният край на 2024 г. в сравнение с предходните две години, както и по-забавеният внос на втечнен природен газ, доведоха до намаляване на европейските запаси от газ под средната стойност за последните пет години. И накрая, поради изтичането на срока на действие на украинското споразумение за транзит на газ в края на декември, намаляха руските газови доставки.