АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-сериозен проблем с безводието има в общините Аксаково, Аврен и Долни чифлик и от ВиК - Варна търсят помощ от държавата за конкретни дейности, с които да преодолеят кризата. Това стана ясно на среща днес на областния съвет за намаляване на риска от бедствия.
В нито едно от населените места с питейно-битово водоснабдяване от 14-те язовира, управлявани от МОСВ, няма воден режим. Продължителното засушаване, високите температури, липсата на валежи, меката зима с липса на пролетно пълноводие са комплекс от фактори, които неминуемо водят до намаляване на водните количества в реките.
Превозените пътници, както и извършената работа от пътническия транспорт (сухопътен, воден и градски електротранспорт) намаляват, съответно с 1.7 и 5.8%. Данните са предварителни и сезонно изгладени.
Наблюдаваме, а десетки хиляди не просто наблюдават, а директно понасят в бита си – логичната агония на съчетанието от неглижиране на базови принципи на икономическо поведение, отричане на пазарните стимули и упоритостта за запазване на пълен държавен (общински) контрол върху дейностите, свързани с доставяне на вода, канализация и пречистване.
Най-засегнати са областите Ловеч (24.9%), Търговище (19.0%), Благоевград (14.8%) и Перник (12.9%). Данните са от публикацията на НСИ „Околна среда 2022“. В нея е включена информация от статистическите изследвания, свързани с околната среда за периода 2017 - 2022 година.
По данни на Министерството около 111 000 жители са засегнати от нарушено водоснабдяване. По обобщените към началото на август данни режим на водата е въведен частично в 7 града. Засегнатите жители са над 24 000. В 172 населени места също има проблем с водоподаването. Засегнатите жители са 87 180, каза министърът.
Най-уязвими са системите, които използват повърхностни водоизточници, особено речни водохващания, защото обикновено техният дебит е много променлив.
Превозените пътници, както и извършената работа от пътническия транспорт (сухопътен, воден и градски електротранспорт) се увеличават - с 13,4 и с 11,9 процента.
Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г. наследява ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г. и ОП „Транспорт“ 2007-2013 г. Тя има за цел да продължи вече направените инвестиции за развитие на основните видове транспорт в страната – железопътен, пътен, воден, интермодален, както и на съвременни информационни системи за управление на трафика.
Беше подменена над 20 хиляди метра водопроводна мрежа в комбинация с управление на налягането, за постигането на което се обособиха три зони за управление на потреблението, в които с точност се измерва подадената и консумираната вода и се следят дебит и налягане. Реконструирана е 863 м от канализационната мрежа на града.