АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Над 807 млн. лв. са приходите от пътни такси през 2023 г, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" през първата половина на януари миналата година. От тях 270,4 млн. лв. са от е-винетки, а над 505 млн. лв. от тол.
Общият брой на безплатните винетки за хора с увреждания, предоставени през 2024 г. е 237 292 броя. Те са за над 20,6 млн. лв. и са за сметка на бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“.
Говорител на "Дойче бан" обяви, че 80 на сто от всички закъснения на влаковете на компанията през 2024 г. "може да бъдат свързани с остарялата, склонна към повреди и претоварена (железопътна) инфраструктура" в Германия.
Хърватското правителство обяви „Поддържащата инфраструктура за стратегическия инвестиционен проект за терминал за втечнен газ“ за проект от стратегическо значение. Общата сума, необходима за изпълнението на проекта, възлиза на 534 милиона евро (без ДДС).
Агенция „Пътна инфраструктура“ и тунел „Железница“ на АМ „Струма“ взеха наградата за най-мащабен инфраструктурен проект, реализиран през 2024 г. Отличието в категория „Транспортна инфраструктура“ е от ежегодния национален конкурс „Сграда на годината“ и беше връчено на инж. Стоян Николов, член на Управителния съвет на АПИ.
Правителството одобри над 319 хил. лв. по насърчителна мярка за изграждане на пътна инфраструктура в община Куклен Министерският съвет прие Решение за одобряване на финансиране на публична общинска инфраструктура по реда на Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ).
Финансирането е осигурено от Програма „Транспортна свързаност“. Общо 42,4 млн. лева са предвидени за зарядни центрове за електрически превозни средства по основната и широкообхватната пътна Трансевропейска транспортна мрежа (TEN-T). Първата процедура, която се обявява днес, е на стойност 10 млн. лв.
Средствата са за изплащане на задължения за изпълнени, но неразплатени от Агенция "Пътна инфраструктура" дейности по стари договори за поддържане на републиканската пътна мрежа, по които се водят съдебни дела.
Една трета от хората пътуват всяка седмица извън мястото си на постоянно пребиваване, 9% - всеки ден, а 92% от българите използват транспортната инфраструктура на страната поне веднъж годишно.
Ще се инвестира в инфраструктура. 40-те градски общини са от 6-те региона за планиране от ниво NUTS 2: Айтос, Асеновград, Ботевград, Велинград, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Димитровград, град Добрич, Дупница, Казанлък, Карлово, Карнобат, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Лом, Монтана, Нова Загора, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Пещера, Разград, Самоков, Сандански, Свиленград, Свищов, Севлиево, Силистра, Сливен, Смолян,...