АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


На бургаското летище беше посрещнат първият за сезона полет с туристи. Самолетът на "Райънеър", изпълняващ редовна линия от полския град Краков, премина под водна арка на пистата, а пътниците на борда - общо 183-ма души, бяха приветствани от ръководството на аеропорта.


Засегната е работата на един от двата реактора на атомната централа, като през цялото време нейната сигурност не е била нарушена. Заради автоматичното спиране е била "изпусната водна пара, която не е радиоактивна". АЕЦ "Бецнау" произвежда около 6 тераватчаса електроенергия, което приблизително отговаря на потреблението на 1,3 милиона четиричленни домакинства.


В края на лятото или началото на есента се очаква да започне изграждане на обхода на Кресна, част от проекта за завършване на АМ „Струма“. Това каза инж. Йордан Вълчев, председател на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“. Той уточни, че техническия проект е приет от АПИ със забележки, които в сега се отстраняват.


Подобреният бизнес климат в еврозоната може да набере скорост идните месеци на фона на плановете за увеличаване на разходите за инфраструктура и отбрана, най-вече в Германия, което дава повод за по-голям оптимизъм за обрат в икономическите перспективи за Европа.


Искането на Агенция "Пътна инфраструктура" е 2,8 млрд. лв., липсват средства. Бюджетът е такъв, защото са поети ангажименти, с които фирмите са излъгани, както и българските граждани, заяви още Иван Иванов. Ще пуснем един лот на магистрала „Хемус“, както и автомагистрала „Европа", каза още регионалният министър.


Изпълнител на проекта е концесионерът на пристанищните терминали „Бургас Изток-2“ и „Бургас Запад“ – БМФ Порт Бургас. Общата стойност на инвестицията възлиза на над 10,7 млн. евро, като до 85% от сумата е предоставена чрез безвъзмездно европейско съфинансиране по Механизма за свързана Европа – сектор „Транспорт“. Останалите средства ще бъдат осигурени от „БМФ Порт Бургас“ АД.


Приетият от Бундестага текст включва целеви фонд в размер на 500 млрд. евро за инфраструктура и планове за увеличаване на разходите за отбрана, както и смечкаване на дълговите правила.


Инвестициите са насочени към пет приоритетни мерки. Първата е за разширяване и/или развитие на нови индустриални зони/паркове с фокус върху чисти технологии в засегнати от въгледобива терени и съществуващата енергийна инфраструктура.


Това показват данните от национално представително проучване на агенция Алфа Рисърч, проведено в периода 20-28 февруари сред 1000 пълнолетни граждани, интервюирани по домовете им с таблети.


Новата 7-годишна финансова рамка на ЕС вероятно ще изправи селското стопанств пред намалено финансиране в полза на разходи за отбрана и инфраструктура. В този контекст компаниите и правителствата ще трябва да търсят балансирани решения, които да гарантират устойчив растеж и икономическа стабилност.