АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Наличният полезен обем на комплексните и значими язовири към 25 октомври е 2370 млн. куб. м, което е с 88 млн. куб. м по-малко от този в предходния месец. За ноември т. г. се налага да бъдат намалени разрешените водни обеми – предвижда се да се ползват 442,200 млн. куб. м, което е с 29,552 млн. куб. м по-малко от разрешените за октомври 2024 г. водни обеми, посочват от МОСВ.
В пет страни от ЕС - България, Чехия, Финландия, Унгария и Словакия, функционират общо 19 руски реактора тип водно-водни енергийни реактори (ВВЕР), разработени в СССР. Те обаче са принудени от САЩ за правят доставки на ядрено гориво, особено такива от американската компания "Уестингхаус електрик"(Westinghouse Electric).
Наличният полезен обем на комплексните и значими язовири към 26.07.2024 г. е 2950,530 млн. м3, което е със 328,603 млн. м3 по-малко от този в предходния месец. За месец август 2024 година се предвижда да се ползват 580,618 млн. м3, което е с 15,033 млн. м3 по- малко от разрешените за месец юли 2024 г. водни обеми
Това означава, че единствените проблеми със снабдяването с питейна вода са изолирани и в никакъв случай не говорим за системен проблем", посочи министърът на пресконференция по време на посещение в южния окръг Долж.
За периода 1992-2021 г. европейските изобретатели са водещи във всички основни области на водните технологии - от събиране на питейна вода и ефективно използване на водата, до пречистване на отпадъчни води и защита от наводнения.
Към момента у нас има инсталирани 6757 MW ВЕИ мощности. От тях 3612 MW (53,4%) са фотоволтаични, 2375 MW са водни, 707 MW са вятърни, а 64 MW приспадат към другите възобновяеми източници.
•Нов списък на престъпленията срещу околната среда, включващ незаконната търговия с дървен материал и изчерпване на водни ресурси •Лишаване от свобода до десет години за отделни престъпления •Глоби за предприятия в размер на до 5% от общия оборот в световен мащаб или 40 млн. евро •Престъпленията срещу околната среда са четвъртата по големина престъпна дейност в света
Инвеститор закупи 20 декара земя във Вършец и в момента проектира строителството на голям спа хотел в града за около 30 милиона лева, планира се хотелският комплекс да има 180 стаи, вътрешен и външен басейн с минерална вода, водни атракции, голяма конферентна зала с около 500 места, два ресторанта, пиано бар и т.н.
Общият българо-румънски участък на река Дунав се характеризира с много на брой критични участъци, в които при определени водни стоежи липсват необходими дълбочини.
Над 80 % от финансирането ще подкрепя проекти, които осигуряват по-ефективна, по-екологична и по- интелигентна мрежа от железопътни линии, вътрешни водни пътища и морски маршрути по трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T). Освен това проектите ще укрепят коридорите за солидарност между ЕС и Украйна, създадени с цел улесняване на износа и вноса на Украйна.