АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Водородна електроцентрала в Африка
Френският производител на енергия от водород "Аш Де Еф Енержи" (HDF Energy) очаква неговата водородна електроцентрала в Намибия, първата по рода си в Африка, да започне да произвежда електроенергия до 2024 година. Това съобщи високопоставен служител на компанията, цитиран от Ройтерс.
Веднъж пуснат в експлоатация, проектът "Свакопмунд" (Swakopmund) на стойност 3,1 милиарда намибийски долара (181,25 милиона щ. долара), ще произвежда зелена електроенергия. Това като цяло ще увеличи електричеството в южноафриканската държава, която сега внася около 40 на сто от необходимите й количества от нейната съседка Република Южна Африка.
Намибия, една от най-слънчевите и слабо населени страни в света, иска да оползотвори огромния си потенциал за слънчева и вятърна енергия, за да произвежда зелен водород, с което да стане център за възобновяема енергия в Африка.
Водородът се категоризира като "зелен", когато в процеса на генерирането му се използва възобновяема енергия, и се смята за ключов за декарбонизирането на индустрията, въпреки че технологията остава недоразвита и сравнително скъпа.
Проектът ще осигури слънчеви панели, с мощност 85 мегавата, захранващи електролизери за производство на водород, който може да бъде съхраняван.
"Годишно можем да произвеждаме 142 гигаватчаса, достатъчни за 142 000 жители, като това е консервативната ни прогноза", обяви Николас Льокомт, директор на "Аш Де Еф Енерги" за Южна Африка.
Френската компания също така обмисля нови проекти в Африка и други части на света. "Скоро след Южна Африка ще видите "Аш Де Еф Енерги" да разработва проекти в Източна Африка", казва Льокомт пред Ройтерс.
Европейският съюз планира да сключи сделка с Намибия, за да подкрепи зараждащия се сектор на зеления водород в страната, и да увеличи собствения си внос на суровината, съобщиха през юли официални източници от ЕС и Намибия.
Междувременно и местната компания, специализирана в производство на водород, "Хайфън Хидроджен Енерджи" (Hyphen Hydrogen Energy), преговаря с намибийското правителство, за да си осигури споразумение за планирания си проект за зелен водород. Очаква се стойността му да е 10 милиарда долара, както и годишно да произвежда около 350 000 тона зелен водород. Съоръжението трябва да влезе в експлоатация преди 2030 г.
Tweet |
|