АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕС обяви промени в правилата, по които се управляват търговете за получаване на водородни грантове, за да ограничи зависимостта си от Китай и неговите вериги на доставки, свързани с възобновяемите енергийни източници, съобщава Ройтерс.
Проектът на „Смарт Солар Технолоджис“ предвижда изграждане на нов завод за производство на соларни панели и клетки. Размерът на инвестицията, като дълготрайни материални и нематериални активи, възлиза на 240 000 000 лв. Предвижда се да бъдат разкрити 812 нови работни места.
За разлика от "месото" на растителна основа, което се прави от соя или грахов протеин, лабораторно отгледаното месо се произвежда от животински клетки, отбледани в лабораторни условия.
Първата в България и региона зарядна станция за водородни електромобили е част от Полева лаборатория „Интегрирани енергийни системи“ на ЦК „ХИТМОБИЛ“. Проектът се осъществява от ЦК „ХИТМОБИЛ“, БАН и Института по електрохимия и енергийни системи „Евгени Будевски” към БАН.
Шведската компания "Нортволт" (Northvolt) планира да инвестира 4,5 милиарда евро в завода близо до Хайде в северната провинция Шлезвиг- Холщайн. След като бъде завършен, проектът ще произвежда до 1 милион клетки за батерии и ще генерира 3000 работни места. Производството ще започне през 2026 година.
Крайъгълен камък за водородната стратегия на Берлин се явяват 20 милиарда евро под формата на инвестиции, вложени в разгръщането на основна водородна мрежа с дължина от 9700 км (6000 мили), предвижда се годишното използване на водород да достигне до 279 тераватчаса до 2032 г.
Лабораторията ще осъществява изследвания в прединдустриален мащаб върху производството на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), съхранението й в различни батерийни и водородни системи, отдаването й за зарядни станции за електрически превозни средства на батерии и водород, и в електрическата мрежа, като част от дейностите по модула "Експериментално развитие" на Центъра за компетентност (ЦК) "Хитмобил" с водеща...
Наред с над 1700 изложители от близо 60 държави, България се представя с натурална био козметика, естествени етерични масла, флорални води, разработване и производство на растителни стволови клетки и in vitro култури като активни съставки за козметика и хранителни добавки, парфюми, парфюмни масла и редица други иновации в сферата на бюти индустрията.
Първата 30-километрова отсечка от мрежата ще влезе в експлоатация през 2025 година, като в голяма степен ще се използват съществуващите газопроводи.
В момента АЕЦ "Козлодуй" правят проучване колко ще струва и подходящо ли е да се инсталират такива електролизьори и горивни клетки. С тях електрическата енергия, която не се използва, може да отива за производство на водород, а когато има нужда от повече електричество - чрез обратния процес от водорода да се произведе електричество.