АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Компанията "Интернешънъл армърд груп" (International Armored Group - IAG) започна да произвежда бронирани автомобили в новооткрития си завод в Бургас. Това се случва в партньорство с фирми от българската отбранителна индустрия, както и с военни, научни и технически организации.


Парламентарната поправка смекчава конституционно заложената дългова спирачка, позволявайки вземането на заеми за разходи за отбрана, гражданска защита, разузнаване и киберсигурност. Всички подобни разходи, надвишаващи 1 на сто от германския брутен вътрешен продукт (БВП) могат да бъдат финансирани с нов дълг.


Тя се нарежда след САЩ и Франция. Експертите са анализирали данни от 64 държави, които изнасят ключови оръжия (бойни самолети, военни кораби, системи за противовъздушна отбрана, танкове и превозни средства за бойна поддръжка, артилерия).


Белгия предвижда да продаде дялове в няколко банки, в пощите и в най-голямото далекосъобщително дружество в страната, за да осигури средства за повишаване на разходите за отбрана, съобщиха местни медии. Белгия засега харчи 1,3 на сто от БВП за отбраната и предвиждаше да постигне 2% до 2029 година.


Предвижда се държавите свободно да пренасочват средства от фондовете на ЕС за сближаване, така че да ги използват за отбранителни цели. Фон дер Лайен предлага 150 млрд. евро да бъдат осигурени чрез заеми за доставката на боеприпаси, системи за противовъздушна отбрана, ракети и дронове.


Полският министър-председател Доналд Туск обяви инвестиционен план за 2025 г., насочен към укрепването на сигурността на Варшава. Туск заяви, че Полша планира да похарчи „рекордните“ 155 млрд. евро тази година за инвестиции, за да за да даде тласък на растежа на централноевропейската страна.


Експерти, цитирани от изданието "The Moskow Times", определят като основна причина за инфлацията в Русия "икономическите дисбаланси, предизвикани от войната - рязко нарасналите военни разходи, прехвърлянето на ресурси от гражданските сектори към военно-промишления комплекс, санкциите и др.".


Това е допълнително финансиране в подкрепа на развитието на критични отбранителни технологии и способности, като се отпускат около 100 милиона евро за всяка от областите като наземни бойни действия, космически, въздушни и военноморски операции, както и енергийна устойчивост и екологичен преход.


Франс прес отбелязва, че санкциите се налагат заради продажба на оръжие на Тайван. Ограниченията за износ се отнасят за 28 американски компании, включително няколко подразделения на "Локхийд Мартин" (Lockheed Martin), "Рейтиън" (Raytheon) и "Дженеръл дайнамикс" (General Dynamics).


Причина за тази ситуация е, че бившият режим на Башар Асад "все по-често" ги е използвал за военни цели, както и за покупките на хранителни продукти и горива.