АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Военните разходи по света + България
За цялата 2015 година военните разходи в света са се увеличили с $1,676 млрд., което е ръст от 1% спрямо предходната година. Това сочат данните на Международния институт за изследване на мира в Стокхолм (СИПРИ), цитирани от AFP.
Глобалният ръст е предизвикан предимно от повишените военни разходи в Източна Европа, Азия и Близкия изток. Освен това, институтът е установил, че намаляването на този вид разходи в западните страни се е забавило.
САЩ остават страната с най-много похарчени средства по това перо с бюджет от 596 милиарда долара, въпреки че това представлява спад от 2,4% в сравнение с предишната година. Експерт от СИПРИ обаче говори за „допълнителни разходи“ извън страната заради войната срещу „Ислямска държава“.
Вторият най-голям военен бюджет е този на Китай, който е оценен на 215 милиарда долара. Следва Саудитска Арабия с 87,2 милиарда долара и Русия с 66,4 милиарда долара.
В рамките на 10 години (2006-2015), докато военният бюджет на САЩ е спаднал с 4%, този на Китай е скочил със 132%, на Саудитска Арабия с 97%, а на Русия с 91%.
Той е подчертал, че във връзка с това по време на срещата на НАТО през юли във Варшава трябва да бъде взето решение за увеличаване на въоръжените сили на алианса в Европа. „Русия трябва да разбере, че ако премине границата, ще се срещне не с една или друга страна, а с целия алианс. Най-важното е, че частите на НАТО в балтийските държави, Румъния и България показват, че алиансът си е на мястото“, добавил е той. Както е известно българското правителство одобри три военни програми: за придобиване на нови изтребители, за модернизиране на МиГ-29 и за закупуване на нови патрулни кораби, на обща стойност 2,42 милиарда лева (около 1,4 милиарда долара), съобщи Defense News. Българският министър на отбраната Николай Ненчев заяви, че предложението за закупуване на нови патрулни кораби ще бъде отправено скоро. Министерството се стреми да представи своята стратегия за модернизация пред парламента на страната през следващите дни, за да може да бъде одобрена до края на май.
„В срок от 3 и половина до 6 години, Военноморските сили ще се сдобият с два нови плавателни съда“, каза Ненчев.
Tweet |
|