АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Външният министър на РФ Лавров като това в тв интервю, но не предостави подробности за разговорите. Коментарите му следват съобщенията, че пускането в експлоатация на по-новия газопровод "Северен поток 2" може да бъде част от американско-руското споразумение за прекратяване на войната в Украйна.


Цените на ваканционните имоти се покачват, но все още са с 30% по-достъпни от градските жилища.Очакванията са предлагането на вторичния ваканционен пазар да намалее, а влизането в еврозоната и краят на войната да дадат допълнителен тласък на цените.


Със запасите, които сега са под средните за сезона отпреди войната, Европа е изправена пред нарастващ натиск да осигури доставки преди зимата на 2025-2026 г. Това показва анализ на агенция Кофас.


Експерти, цитирани от изданието "The Moskow Times", определят като основна причина за инфлацията в Русия "икономическите дисбаланси, предизвикани от войната - рязко нарасналите военни разходи, прехвърлянето на ресурси от гражданските сектори към военно-промишления комплекс, санкциите и др.".


Специалният пратеник на президента за Украйна Кийт Келог каза, че ако ОПЕК+ намали цената на петрола до 45 долара за барел, това може да подтикне Русия да прекрати войната. "Русия печели милиарди долари от продажба на петрол", каза Келог в интервю за "Фокс нюз". "Ами ако цената бъде намалена на 45 долара за барел, което по същество е на границата на рентабилността?"


Премиерът Орбан отговаря на въпроса дали европейските санкции срещу Русия все още имат смисъл с трикратно "Не". Прекратиха ли те войната в Украйна? Парализираха ли руската икономика? Успя ли Европа да намери заместител на руската енергия на разумни цени? Три пъти "не".


Президентът на САЩ Доналд Тръмп се прицелва в петролните приходи на Русия, за да изпълни обещанието си да сложи край на войната в Украйна.


Под "сенчест флот" се визират стотици кораби, използвани от Русия за пренос на петрол в нарушение на международните санкции, наложени заради войната в Украйна, както и от износители на петрол като Иран и Венецуела, засегнати от санкциите на САЩ.


В цяла Европа през последната година маслото поскъпва и след постандемичния инфлационен шок, задълбочен от войната в Украйна, това нанася пореден удар върху европейските потребители, особено в сезона на празниците и свързани с тях сладки изкушения.


СТО информира ЕС, че проверява дали Колумбия наистина е променила своите антидъмпингови мита върху вноса на замразени пържени картофи от Белгия, Германия и Нидерландия. Органът за уреждане на спорове в СТО "прие искане от ЕС за създаване на група, която да определи дали Колумбия е спазила предишно решение на СТО".