АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Значителна инвестиция в чиста енергия ще намали непреките CO2 емисии на завода с около 3000 тона годишно.
Промишленото производство на Чехия също е отбелязало спад през октомври. Чешкото промишлено производство е намаляло с 2,1 на сто на годишна основа (спрямо октомври 2023 г.), коригирано на база броя на работните дни през месеца. През септември то отбелязва годишен ръст от 1,6 на сто.
Изпълнителният орган на ЕС подчертава, че е взел предвид при решението си факта, че "железопътният товарен транспорт е от съществено значение като решение с по-ниски емисии за заместване на автомобилния транспорт и за създаване на устойчиви логистични вериги".
ЕК одобри българска схема в размер на 590 милиона евро (1,15 милиарда лева) за подпомагане на инвестициите в съоръжения за съхранение на електроенергия с цел насърчаване на прехода към икономика с нулеви нетни емисии в съответствие с промишления план на Зеления пакт.
Австрия, България, Полша, Румъния и Словакия се присъединиха към Чехия и Италия в опит да попречат на възможността производители на автомобили да бъдат изправени пред тежки санкции от следващата година. От 2025 г. ЕС ще намали горната граница на средното ниво на емисии на нови превозни средства до 94 грама/км спрямо досегашното ниво от 116 г/км.
Въвеждането на зона за ниски емисии за битово отопление от 1 януари 2025 г. ще обхване 1660 домакинства в кварталите „Средец“, „Красно село“, „Изгрев“, „Илинден“, „Студентски“, „Оборище“, „Възраждане“, „Лозенец“ и „Триадица“. След 2029 г. забраната ще важи за всички столични райони, а към момента санкциите за физически лица са по-скоро...
Изпълнението на бюджета на Гърция за периода януари – октомври 2024 г. показа първичен излишък от 13,528 милиарда евро, спрямо целта за първичен резултат от 12,930 милиарда евро и първичен излишък от 6,080 милиарда евро за същия период на 2023 година, предаде гръцката агенция АНА-МПА.
Данните са от нов междинен доклад на Екологично сдружение „За Земята“, в който за първи път са включени и резултатите от последните измервания на организацията – проведени непосредствено преди въвеждането на Зоната с ниски емисии (ЗНЕ) от транспорта в София в първия ѝ сезон, по време на активността ѝ от декември 2023 до февруари 2024, както и след края ѝ.
Дефицитът при търговията със стоки на Япония възлиза на 2,41 трилиона йени (15,67 млрд. долара), което представлява ръст от 86,8 на сто спрямо предходната година. Японският износ нараства с 5 процента до 52,22 трилиона йени (339,52 млрд. долара), а вносът се увеличава със 7,1 процента до 54,64 трилиона йени (355,39 млрд. долара).
Излишъкът ще достигне почти 1 трилион долара в края на 2024 г., ако продължи да се увеличава със същия темп на нарастване. Той се е повишил до 785 млрд. долара през първите 10 месеца на годината. Това е най-високото равнище на показателя за периода януари-октомври, откакто се води подобна статистика.