EUR 1.9558
USD 1.9014
CHF 2.0853
GBP 2.3450
CNY 2.5935
you tube
mobile version

Временната заетост у нас и в ЕС

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Временната заетост у нас и в ЕС

mail10:34 | 07.06.2018прегледи 1819 коментарикоментари 0


Около 150 хиляди души са били работещите у нас, които са се трудили на договори с временна заетост, показват данни от анализ на Евростат за работещите лица в ЕС на временна заетост през 2017 г.

Обикновено временната заетост е свързана с някаква сезонна работа като летния туристически сезон, определени видове селскостопански дейности или намиране сезонна работа за безработни, предава БТА.

Според данни от анализа, около 4,5 процента от всички активно заети българи /близо 3 милиона/, са се трудили на временни договори през миналата година. Най-висок дял на лица с договор на временна заетост у нас, е бил регистриран във възрастовата граница 15-24 години - около 13 процента. С увеличаването на възрастта на работещите - намалява и делът на хората на договор с временна заетост, сочат данни от анализа. Така например във възрастовата група 55-64 години, у нас са били заети едва около 4 на сто от работещите хора.

Работата чрез агенции за временна заетост е регламентирана чрез Директива 2008/104/ЕО на ЕС, показва справка от Агенцията по заетостта /АЗ/.

Съществуват няколко проекта за работа на временна заетост през м.г., като един от тях е субсидирал работата на 830 безработни в 14 общини от областите Враца, Видин и Монтана. Заделените средства са били в размер на 2 млн. лв., осигурени от бюджета на социалното ведомство.

Според друг проект в Областна администрация - Плевен през м.г. работници са подписали трудовите си договори за 6-месечен период по програма за временна заетост, като основната им дейност е била за почистването и поддръжката на защитената местност "Кайлъка".

Близо 27 млн. души на възраст между 15 и 64 години в ЕС са имали договори за временна заетост през 2017 г., показват данните на европейската статистика. Средният показател за ЕС на лицата с временна заетост е бил 14 на сто, отчита още анализът.

Най-висок дял на работещи по временна заетост е отчетен в Испания - 27 на сто, Полша - 26 на сто, Португалия - 22 на сто, Холандия - 21 на сто и Хърватия - 20 на сто.

На другия полюс с най-малко работещи на временен договор се нареждат страни като Румъния - 1 процент, Литва - 2 процента, Латвия и Естония - 3 процента, България - 4,5 процента, Малта и Великобритания - по 5 процента и др.

Младите хора са били с най-голям дял от временните договори в Евросъюза, отчита европейската статистика. Миналата година в ЕС близо 8 милиона младежи, или почти половината /44 на сто/ от служителите на възраст между 15 и 24 години, са били наети по временен договор. В страните-членки на ЕС повече от седем на всеки десет млади служители са имали временен договор в Испания - 73 процента и в Словения - 72 процента.

Най-нисък дял млади хора на възраст 15-24 години, работили на временна заетост, е регистриран в Румъния - 4 процента, Латвия и Литва - по 7 процента и др., отчита Евростат.

Най-нисък е бил делът на хората с временна заетост в ЕС във възрастовата група 55-64 години - едва 6 на сто.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg