EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

"Время новостей": България с изненади по Южен поток

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

"Время новостей": България с изненади по Южен поток

mail10:13 | 17.02.2010прегледи 628 коментарикоментари 0


България, един от ключовите участници в проекта Южен поток, вчера поднесе още една изненада, докато премиерите на Русия и Гърция Владимир Путин и Георгиос Папандреу демонстрираха солидарност за изграждането на газопровода, отбелязва руското издание "Время новостей".
Ръководителят на Газпром Алексей Милер, който вчера посети София с цел да поднови конструктивния диалог за създаване на съвместно предприятие за построяване на българския участък от съоръжението, получи списък с конкретни условия. Сред исканията на българската страна са увеличаване на тарифата за транзит на газ в Турция и Гърция, както и изменение на схемата за доставка на газ за нуждите на България. Както всички знаят, това е традиционният пакет искания, които Украйна поставяше до 2009 година, отбелязва изданието.
Сега Газпром трябва да реши дали да се съгласи с исканията на транзитната държава или да изчака до следващата година, когато изтича договорът за доставка на газ за България. Първият вариант ще донесе финансови загуби - около $50 млн. годишно при увеличаване на курса на долара.
Вторият вариант може да доведе до забавяне с една година на планираните дейности по Южен поток (точно в България газопроводът трябва да излезе на суша) и до активизиране на опитите на София да намери алтернативни източници.
Българският премиер Бойко Борисов миналата година вече се срещна с президента на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов, който обеща доставката на 2 млрд. куб. м газ годишно, въпреки че със същия успех би могъл да обещае и 20 млрд. куб. м годишно,
коментира "Время новостей". Водеха се преговори и с президента на Азербайджан Илхам Алиев, който така и не може да намери общ език с Турция за условията на транзит на 7-8 млрд. куб. м газ за проекта "Шах Дениз-2" за Европа (начало на доставките - 2016 година).
И последно - в началото на февруари българският премиер се споразумя с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган да се работи за модернизиране на газотранспортната система с цел използване на съществуващия газопровод (по който се доставя руски газ в Турция) в обратен режим.
Вчера Газпром се въздържа от подробни коментари.
Твърдата позиция на българските преговарящи, изглежда, бе неприятна изненада за Милер, коментира авторът на статията.
"Когато обсъждаме Южен поток трябва да проверим какво се случва сега с транзита. Говорейки за сегашния транзит, трябва да посочим транзитните ставки, които са толкова ниски", заяви вчера българският министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
В същото време президентът на България Георги Първанов повдигна въпроса за отстраняване на посредниците при доставките на газ за страната, но не се стигна до конкретни преговори.
Премиерът на Гърция, който дойде на власт миналата година също като Борисов, за разлика от него не се опитва да скъса енергийните връзки с Русия, пише изданието.

 



 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6247