EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Връх на инфлацията в Литва и Унгария

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Връх на инфлацията в Литва и Унгария

mail08:40 | 12.08.2024прегледи 446 коментарикоментари 0


Инфлацията на потребителските цени в Литва се повиши допълнително през юли до най-високото ниво за последните седем месеца, показват данни на статистическата служба на страната, изнесени и цитирани от ДПА.

Инфлацията нарасна с 0,9 на сто на годишна база през юли след увеличение от 0,7 на сто през юни.Това е най-високият процент от декември 2023 г., когато цените се повишиха с 1,2 на сто.  Цените на услугите нарастват с 5,7 на сто, а тези на стоките се понижават с 1,1 на сто.

Разходите за здраве са се повишили със 7 на сто през юли спрямо миналата година, а таксите, плащани в хотели, кафенета и ресторанти, са с 9,1 на сто по-високи. В същото време цените на храните и безалкохолните напитки са спаднали с 1,1 на сто. Разходите за жилища и комунални услуги отбелязаха спад с 9 на сто.

На месечна база потребителските цени се понижиха с 0,1 на сто през юли, след покачване с 0,1 на сто през юни. Това в първото понижение за последните четири месеца.

Инфлацията в Унгария се е ускорила през юли до най-високото си равнище от седем месеца, което се дължи най-вече на по-високите разходи за хранителни стоки. Това съобщи Унгарската централна статистическа служба, цитирана от ДПА.

Потребителските цени са нараснали с 4,1 на сто на годишна основа спрямо увеличение от 3,7 на сто през юни. Икономисти очакваха инфлацията да скочи до 4 на сто. Централната банка си е поставила за цел да я свали до 3 на сто, но засега не успява.

Данните сочат, че основната инфлация се е увеличила до 5-месечен максимум от 4,7 на сто спрямо 4,1 на сто през юни. 

Цените на хранителните стоки са скочили до 2,7 на сто спрямо 1,1 на сто през юни. Разходите за облекло и обувки са нараснали с 4,2 на сто спрямо 4,1 на сто предходния месец. Междувременно разходите за комунални услуги са продължили да се понижават с 4,5 на сто.

На месечна основа потребителските цени са се повишили с 0,7 на сто през юли, след като са останали без промяна предходния месец.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg