АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Всички ЕРП с нарушения, установи одит
Сериозни нарушения на лицензионните условия е констатирал приключилият регулаторен одит на електроразпределителните дружества ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН, съобщи председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев.
Основните нарушения са в две направления: начина, по който всяко едно от тях е предоставяло част от дейността си на външни фирми, както и структуриране на капитала. По договор капиталът трябва да е 50% собствен и 50% привлечен, последният обаче е много малка част.
Други нарушения, установени от проверяващите са в счетоводната политика на дружествата, като стана ясно, че има и случай на наемане от страна на електроразпределително дружество на мобилна станция на драстично завишена цена.
Семерджиев каза, че ще бъдат наложени санкции, предвидени в закона, но няма да се отнемат лицензите на никое от дружествата.
Тъй като комисията е решила да бъдат намалени с 3% технологичните разходи на електроразпределителните дружества и от 18% те да станат 15 %, цената на тока от 1 юли ще се увеличи средно с 1-2%, а не с 5%, както бе планирано.
До 1 юли електроразпределителните дружества трябва да подпишат договори с НЕК, посочи председателят на ДКЕВР.
Както е известно през април премиерът поиска проверка на ЕРП. Тогава той уточни, че неговото любопитство е привлечено от начина, по който се търгува електроенергията в България. НЕК я купува от централите за 90 лева на мегават, продава я на ЕРП-тата за 88 лева, а те – на абонатите си за 146 лева. „Няма завършил в Банкя ученик, който да може да предположи, че ще си купи нещо на 90 лева, ще продава за 88 лева и от това ще печели, за да си сметне бюджета”, каза тогава той.- „НЕК купува от АЕЦ „Козлодуй” ток за 66 лева на мегават, а потребителите плащат на италианска и американска компания 137 и 126 лева.”
Той не изключи вероятността за разваляне на приватизационни договори, като предупреди, че неизгодни практики ще бъдат прекратени каквато и да е цената за това.
Според него навсякъде по света национална енергийна компания печели милиарди, а в България тя е на загуба от милиард и сто - двеста милиона.
Борисов допълни още, че за пет години ЕРП-тата не са платили никакъв дивидент на държавата, като обеща, че ще посети всяко място, което те посочат, че са инвестирали, за да види и да смята. Допълни още, че докато е бил кмет на София би трябвало да знае за инвестиции в София например, където работи чешката компания ЧЕЗ.
„Това ще бъде прекратено, каквато и да е цената. Който си е правил далавера и си е вземал комисионни, да си обяснява защо го е правил”, каза премиерът.
Същевременно Е.ОН съобщи за медиите: "Във връзка с днескашно изказване на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно реагиране (ДКЕВР) и многобройните запитвания за коментар от страна на компанията, бихме искали да ви информираме за следното:
Е.ОН България с изненада установи, че резултатите от назначената от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) проверка се дискутират в медиите преди компанията да е имала възможност да се запознае с тях. Председателят на ДКЕВР се ангажира компанията да получи доклада преди той да бъде публично дискутиран, но това обещание не бе спазено.
До настоящия момент Е.ОН България не е получавала доклад от проверката, назначена от ДКЕВР и поради това компанията ще се въздържи от всякакви конкретни коментари по резултатите от проверката.",се казва още в съобщението на дружеството.
Tweet |
|