АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Вторият вятърен парк в България вече е факт
“Enel Green Power” започна експлоатацията на втория си вятърен парк в България, който се намира в община Шабла, съобщиха от дружеството.
Новият парк се състои от 7 турбини, всяка с мощност от 3 MW, и има обща мощност от 21 MW. С годишно производство от над 54,6 млн. kWh той ще може да посрещне енергийните нужди на 19 000 домакинства, като същевременно спестява изхвърлянето на около 45 000 тона въглероден диоксид годишно, категорични са от фирмата.
С въвеждането в експлоатация на парк “Шабла” фирмата е удвоила инсталираните си вятърни мощности в страната и те са вече 42 MW. Първият реализиран и работещ проект на дружеството е вятърен парк “Камен бряг”, който е пуснат в експлоатация през октомври м.г. и е с мощност 21 MW.
През 2010 г. брутното вътрешно потребление на електроенергия от ВЕИ – биомаса, водна, слънчева, геотермална и вятърна енергия - трябва да достигне 11 %. Целта е заложена в договора за присъединяване на България към Европейския съюз.
През 2009 г. 9,9% от брутното вътрешно потребление на електрическа енергия у нас през миналата година е от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), стана ясно от доклад на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, представен в началото на април.
През 2008 г. използваният ток от ВЕИ е бил 7,3% от общо потребения. Увеличението е с 26%, като едновременно с това брутното вътрешно потребление на електроенергия е намалено с 4,5 на сто.
През 2009 г. са изградени 221 мегавата вятърни мощности, като от края на изтеклата година в експлоатация е и най-големият вятърен парк в страната – „Св. Никола” (156 MW). Инсталираната мощност на фотоволтаичните съоръжения е нараснала от 0,03 до 5,7 мегавата в периода 2007-2009 г. В експлоатация са две комбинирани централи на биогаз, които произвеждат 1,9 гигаватчаса електроенергия. За миналата година произведената електрическа енергия от ВЕИ е 3711 гигаватчаса, което е 8,7% от брутното производство на електроенергия в България.
За централите, използващи ВЕИ, се прилагат няколко схеми за финансиране на проекти – кредитната линия за енергийна ефективност и ВЕИ, програмата „Енергийна ефективност” на Европейската инвестиционна банка и Международния фонд „Козлодуй”, Оперативната програма „Конкурентоспособност”, Програмата за развитие на селските райони, ПУДООС, механизма „съвместно изпълнение” по Протокола от Киото, инициативата на ЕК „ELENА” и др.
Tweet |
|