АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2023 г. ЕС е на второ място в света по частни инвестиции за научноизследователска и развойна дейност (18,7 %), след САЩ (42,3 %), но изпреварва Китай (17,1 %), Япония (8,3 %) и държавите от останалия свят (13,6 %).
Резултатите от теста PISA показват, че 54% от българските ученици не достигат критичния минимум от знания по математика, 53% - по четене и 48% - по природни науки. Демографският спад допълнително задълбочава кризата. През последните три десетилетия броят на новородените е намалял с 34 434 души, а продължаващата емиграция на млади хора свива значително броя на учащите.
На второ и трето място се нареждат Нидерландия (+2,5 на сто, предварителни данни) и Португалия (2 на сто, окончателна оценка).Продукцията на сектор "Строителство" в ЕС през август се е повишила с 0,4 на спрямо юли (месечна база), а в еврозоната е нараснала с 0,1 на сто.
Първото е по отношение на Пътната карта за климатична неутралност и е свързано с второто плащане по НПВУ. България е единствената държава-член на ЕС, която е получила само едно плащане по ПВУ. Искането за второ плащане е входирано още през 2023 г. и не е изплатено, тъй като е свързано с определени реформи, които трябва да бъдат приети и Пътната карта е една от тях.
През август месец в пограничната община е отчетено равнище на безработица от 4,4 процента. На второ място е областния град Хасково с 5,5 процента. В противоположния край на сравнителната таблица на общините в региона е Ивайловград, където се отчита най-високото равнище на безработица от 16,8 процента.
Класацията, представена от Euronews, показва кои градове успяват да се наложат като лидери в предлаганата услуга за облекчаване на пътния транспорт. Вниманието е фокусирано върху големите европейски столици, но изненадващо открива, че хегемоните в Европа отдавна отстъпват своите първи места.
По предварителни данни през второ тримесечие на 2024 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на един зает се увеличава реално с 0.6% в сравнение със същото тримесечие на предходната година.
През 2023 г. Нидерландия е изнесла стоки и услуги на стойност 945 милиарда евро. Износът на стоки заема по-голямата част от общия износ на страната, като по този показател тя е на второ място само след Германия.
Общият бюджет е 1 799 090,97 лева. Той е разпределен, както следва: 1 131 834,85 лева за закупуване на пчелни майки и 667 256,12 лева за закупуване на отводки. Така ще могат да бъдат финансирани всички 542 одобрени заявления за пчелни майки и 188 за отводки от второ класиране.
На второ място е класиран завод от Полша, който традиционно участва в подобни процедури. Заради липса на кандидати, миналата година МО прекрати поръчка за доставка на ремонтирани двигатели.