АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Капацитетът на Финландия за възобновяема енергия и топлинна енергия се увеличи бързо през последните няколко години, което доведе до срив в използването на въглища.


Общата му стойност е 3 302 627,03 евро, като средствата са разпределени между двата основни партньора Община Балчик, България и Община Меджидия, Румъния.


Това са АЕЦ „Козлодуй“ - 150 лв./МWh; Производителите на електроенергия от кондензационни централи на въглища - 300 лв. плюс умножената по 1.32 средномесечна цена на тон СО2 емисионни квоти за MWh; и други.


Данните са на "Еврохолд" и са за Западна България. Според дружеството увеличението е резултат главно от понижаването на температурите и факта, че все повече домакинства избират да се отопляват на ток вместо на дърва и въглища.


Пикът вероятно ще достигне през 2025 г., преди да започне да се понижава благодарение на усилията на Пекин да развива по-чисти енергийни източници. Това се посочва в доклад, цитиран от Франс прес. 52% от анкетираните експерти от мозъчните тръстове Център за изследване на енергията и чистия въздух и Международна организация за проучвания на енергийния преход, очакват догодина потреблението на въглища от Китай да достигне максимума си.


Централата има осигурени на склад над 280 000 тона лигнитни въглища. Осигурените на склад въглища биха осигурили нормалната работа на централата при пълно натоварване за близо месец.


Средствата ще се използват за извънредните разходи, възникнали в резултат на закриването на четирите неконкурентоспособни въглищни мини в Долината на Жиу - Лоня, Лупени, Ливезени и Вулкан. Тази мярка ще помогне да спре производството на въглища до 2032 г.


Средният добив при царевицата за зърно е най-висок в община Тервел, където земеделците прибират до 430 кг/дка, а най-нисък е в общините Генерал Тошево и Балчик - 200 кг/дка.


Средният добив от културата в община Добричка е 185 кг/дка, в община Добрич земеделците прибират по 180 кг/дка. Земеделските стопани в общините Балчик, Каварна, Шабла и Крушари реколтират по 170 кг/дка.


Основните суровини, които се добиват в България са лигнитни въглища, оловно-цинкови, медни и полиметални руди, гипс, варовик, бентонит, каолин, кварцови пясъци, огнеупорни глини, мрамор. Около 80% от минните дейности се извършват по открит способ.