АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Капацитетът на Финландия за възобновяема енергия и топлинна енергия се увеличи бързо през последните няколко години, което доведе до срив в използването на въглища.


Българската Централна енергоремонтна база (ЦЕРБ) ремонтира ТЕЦ „Плевля“ – единствената въглищна топлоелектрическа централа в Черна гора. С мощност от 225 MW, тя осигурява около една трета от електроенергията в страната и играе важна роля в енергийния баланс на страната.


Най-модерната въглищна централа в България произведе близо 305 000 MWh електроенергия през миналия месец, като това е най-голямото месечно производство на централата от началото на 2024 г. досега. Това количество енергия се равнява на средното месечно потребление на около 1 милион български домакинства.


Глобалната въглищна промишленост се очаква да съкрати приблизително 1 милион работни места до 2050 година, дори без каквито и да е допълнителни ангажименти за отказ от изкопаеми горива, се посочва в проучване. Китай и Индия са изправени пред най-големите загуби на работещи в сектора.


Най-модерната въглищна централа в страната осигури 370 725 MWh надеждна електроенергия за българските потребители.


Делът на централата в Мелах в енергийния микс на Австрия беше несъществен, тъй като три четвърти от произвежданото в страната електричество е от възобновяеми енергии, главно на основата на вода и биомаса.


Занапред на клиентите ще се покрива изцяло и цената за присъединяване без ДДС, като се запазва таванът на финансиране от 1000 eвро за високоефективни котли и 1200 eвро за кондензационни котли на домакинство.


Занапред на клиентите ще се покрива изцяло и цената за присъединяване без ДДС, като се запазва таванът на финансиране от 1000 eвро за високоефективни котли и 1200 eвро за кондензационни котли на домакинство.


В т.нар. неядрен прозорец донорите на фонда са одобрили промени по програма ДЕЗИРЕ, с която се подпомага битовата газификация. Занапред безвъзмездната помощ по програмата ще бъде до 30 на сто от допустимите разходи, а цената за присъединяване ще се включва изцяло като допустим разход по проектите.


Увеличение на битовата газификация от 2,6% на 30% през 2020 г., както и значително нарастване на местния добив в задоволяването на нуждите на вътрешния пазар. Това са част от параметрите в десетгодишния план на дружеството.