АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Възможен е частичен достъп до депозитите в КТБ
Обсъжда се през следващия месец да се даде частичен достъп до депозитите в КТБ. Това заяви служебният финансов министър Румен Порожанов пред бТВ.
Порожанов е обсъдил с част от ръководството на БНБ възможността да се даде частичен достъп до депозитите на хората в КТБ. Обсъжда се през следващия месец да се даде достъп до всички депозити, гарантирани и негарантирани, като сумите, които хората ще могат да изтеглят ще са ограничени до 500 или 1000 лева.
"Какво се случва в КТБ в момента знае само БНБ, която е назначила квесторите и контролира тяхната дейност, това, което комуникираме с БНБ са сценариите, които ние бихме предпочели за решаване на казуса. Решенията трябва да бъдат основани на пазарни решения без намеса на публичните финанси", заяви Порожанов и добави: "Нашето желание е КТБ да заработи и да не се стигне до загуба на средства на всички предприятия, които имат пари там. Правителството не решава съдбата на КТБ. Това, което в момента се извършва, е оценка на финансовото състояние на КТБ, след което ще бъдат извършени одити и ще бъде преценено дали банката е декапитализирана. Сигурно има загуба на ликвидност на банката, но това, което ние препоръчваме е да се разгледат предложения на инвеститорите, които могат да спасят банката". БНБ казват, че са спазили закона и аз съм убеден, че това е така, отбеляза още Порожанов.
Той коментира и ситуацията в Първа инвестиционна банка. "В рамките на предоставената ликвидна подкрепа в банковата система, изискването е да се внесе план за преструктуриране, срокът за това изтича днес. Този план за преструктуриране е представен от банката, получила ликвидната подкрепа, вчера този план е дебатиран в МФ с БНБ, които предварително са одитирали този план и ние този план до края на деня ще го представим в ГД "Конкурентоспособност". Планът ще бъде разглеждан поне два месеца, след което ще бъде одобрен от ЕК, говорим за план за ликвидна подкрепа, който включва инструментариум за преструктуриране на банката, става дума за преструктуриране на кредитния портфейл, на кредитната политика", обясни Порожанов. "Банковата ни система е с много висока ликвидност", подчерта той.
Може би дефицитът ще достигне между 2,5 и 2,7 % от БВП, ние ще останем на касова и на начислена основа в рамките на до 3%, ако не се наложи публична подкрепа на банковата система. Ако това се случи, ще надвишим 3%, но при подобни финансови операции не се отваря процедура за свръхдефицит, съобщи финансовият министър.
"Цените на електроенергията няма как да не се повишават, това, което дебатирахме в правителството основно беше това, че непоследователната политика на ДКЕВР създаде дефицити в енергийния сектор, към 1 октомври трябва да бъдат анализирани всички предложения и ще се промени цената на тока, с колко точно ще реши комисията", категоричен е Порожанов.
"Предложението Ваньо Танов да оглави Агенция "Митници" е изцяло мое, аз направих няколко разговора с други хора от системата, тази система беше пробита, тя отсъстваше като контролен орган, някои от нещата, които установи Танов там не са лицеприятни", каза още Порожанов. "Ваньо Танов е човекът, който е готов да направи по-смели решения, така че да заработят системите за контрол, комуникация между НАП и митниците почти отсъстваше", добави той.
Порожанов ще обсъди днес със земеделския министър Васил Грудев физическия контрол по вноса. "Вносът на селскостопански продукти още повече се засили след ембаргото на Русия, влизат изключително много продукти, но физическият контрол в страната се изпарява", заяви той и даде пример: "Пише се, че камион с 12 тона различни зеленчуци отива за голяма верига, след това няма проверка дали той е отишъл или не. Фирми, които са еднодневни, късат документите и ДДС-то остава неплатено". /БГНЕС
Tweet |
|