EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Възможни 10 години затвор за съдия и ексминистър

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Възможни 10 години затвор за съдия и ексминистър

mail17:00 | 01.04.2010прегледи 1426 коментарикоментари 0


Както е известно днес сутринта бяха арестувани  съдията от Софийския градски съд Петър Сантиров, бившият военен министър Николай Цонев и бившият главен секретар на Министерството на финансите Тенчо Попов.
Причината за арестите са 20 000 евро подкуп. Парите били предложени от бившия министър на отбраната Николай Цонев чрез посредничеството на задържания Попов на съдия Сантиров, за да бъде осуетено наказателното преследване, образувано и водено срещу Цонев за щети в размер на над 120 милиона лева.
Арестът е станал в момент, когато са предавани парите, това каза на пресконференция в МВР заместник-главният прокурор Бойко Найденов, предаде Агенция „Фокус”. Първоначално са били договорени 60 000 евро плюс още 20 000 евро за експертите. След това е било договорено да се намали сумата. 20-те хил. евро са били половината от задържаната сума.

„Преди около 3 седмици на следовател в НСлС, който разследва делото срещу длъжностни лица в МО за сключена неизгодна сделка на стойност 120 млн. лв., бил предложен подкуп от негов колега от СГС, за да бъде преустановено наказателното преследване към бившия министър. Образувано е досъдебно производство и заедно с МВР и ДАНС започнахме да събираме доказателства дали е предлаган подкуп или не. В рамките на тези две-три седмици се проведоха няколко срещи, в които се уточнява какво е искано от следователя. Беше установено участието на лицата – кой предлага подкупа, кои са посредниците и какво се иска от длъжностното лице”, обясни Найденов.
Смятаме в максимално кратък срок да поискаме постоянна мярка за неотклонение „задържане под стража”. За съжаление има една пречка, тъй като искането би трябвало да се направи пред Градския съд, а задържаният съдия е от този съд и предполагам, че ще има отвод от страна на колегите, което е нормално. Затова ще го направим максимално бързо с оглед на това ВКС да определи кой съд да изгледа мерките за неотклонение, каза още Найденов.
Обвинението срещу тримата задържани ще бъде повдигнато по чл. 304 а от НК, съобщи  заместник-главният прокурор. Предвиденото по него наказание е до 10 години лишаване от свобода и до 15 000 лв. глоба. Най-важното в момента е да извършим всички процесуално-следствени действия, за да представим данните в съда. Това дело няма да отнеме много дълго време като разследване, е мнението на Найденов.
Най-важното е, че не допуснахме изтичане на информация. Разрешението за използване на СРС е взето от друг съд, каза Найденов. Съдия Сантиров е разпитван за досъдебното производство за отвличанията.

Архив
На 4 март 2010 г Софийска градска прокуратура внесе обвинителен акт срещу бившия министър на отбраната Николай Цонев за това, че в периода 12.02.2009 г. - 01.06.2009 г., в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение е нарушил служебните си задължения- престъпление по чл. 282 ал. 2 пр.1 пр.22 вр. ал. 1 пр. 1 от НК. В противоречие с указания на министъра на финансите на Р България от 2008 г., Николай Цонев е постановил положителна резолюция “ДА” върху докладна записка на началник Генералния щаб на Българската армия ген. Златан Стойков, по силата на която във финансовия план БА на е включена „Комплектомобилна производствена линия за метални конструкции UBM", въпреки липсата на осигурени финансови средства за доставка и икономическа целесъобразност. В резултат на това действие са настъпили значителни вредни последици за Бюджет 2009 г. на Министерството на отбраната в размер на 8 025 825,45 лв. имуществени вреди, представляващи стойността на доставената производствена линия и неимуществени вреди, свързани с нарушаване плана за тактическата и бойна подготовка на армията.
На 19 ноември 2009 г. Военноокръжна прокуратура - София привлече в качеството на обвиняем Николай Георгиев Цонев за престъпление по чл. 282, ал. 2, вр. ал. 1, вр. чл. 26, ал. 1 от НК. Повдигнатото обвинение касае периода 30.07.1999 г. до 02.02.2000 г., когато Николай Цонев е бил управител на Управление „Снабдяване и търговия” – МО и в качеството му на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение, не изпълнил служебните си задължения, като сключил два договора и два анекса към тях между „Снабдяване и търговия” – МО и „Транс комерс Импекс” ООД – дружество, което не е регистрирано по Търговския закон на Република България и което не е упълномощено от държавно предприятие „Авиобалтика” – град Каунас, Република Литва (спечелило обществената поръчка), с цел да набави за „Транс комерс Импекс” ООД облага. Предметът на договора е доставка на авио-техническо имущество. В резултат на деянието му са настъпили значителни вредни последици за Министерство на отбраната в размер на 427 189,87 лева. За престъпление по чл. 282, ал. 2, вр. ал. 1 Наказателният кодекс предвижда лишаване от свобода от една до осем години, като съдът може да постанови и лишаване от правото да се заема определена държавна или обществена длъжност.

Визитки
Николай Цонев е роден през 1956 г. в Перник. Завършва Висшето народно военно артилерийско училище „Георги Димитров“. В периода 1986-1989 г. учи в съветска военна академия в Киев. През 1996 година завършва счетоводство в Университета за национално и световно стопанство. През 2005 година завършва философия в Софийския университет „Свети Климент Охридски“. От 1978 г. Николай Цонев е офицер в Българската народна армия. Уволнява се от през 1992 г. От 1999 до 2000 г. Николай Цонев ръководи Дирекция „Управление на доставките“ в Министерството на отбраната. През 2001 г. става съветник на военния министър Николай Свинаров, а през 2002 оглавява службата за социални дейности към министерството.
На 24 април 2008 г. Николай Цонев е избран за министър на отбраната в правителството на Сергей Станишев.На 6 април 2002 г.

Тенчо Попов е назначен за главен секретар на Министерството на финансите. На 20 януари 2009 г. премиерът Сергей Станишев освободи от длъжност заместник-министъра на икономиката и енергетиката Галина Тошева, която оглавяваше Кризисния щаб по газовата криза. Решението е във връзка с процедурата за подбор на членове на Съвета на директорите на „Български енергиен холдинг” (БЕХ) ЕАД.
Въз основа на резултатите от проведената процедура е избран Съвет на директорите, в който участват Галина Тошева, Димитър Гогов, Димитър Димитров, Борис Пеков и Тенчо Попов.
По-късно съветът на директорите избра Галина Тошев за изпълнителен директор на БЕХ. За председател на борда е избран Борис Пеков, а за заместник-председател - Тенчо Попов.
Петият член е Тенчо Попов, който е бивш главен секретар на финансовото министерство, и е бил финансов директор на АЕЦ "Козлодуй".
На 13 ноември 2009 г. Тенчо Попов бе освободен като член на Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Договорът му е прекратен по взаимно съгласие. /Агенция Фокус/


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg