АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Възможно е намаляване на ДДС на 18% през 2010
Брюксел, Атанас Матев
Дъното на сегашната световна финансова и икономическа може да бъде достигнато от страната ни тази есен, особено през ноември, през първите месеци на 2010 г. може да има стабилизиране, а положителни сигнали в българската икономика могат да се очакват през пролетта на следващата година, заяви министърът на финансите Симеон Дянков.
Той участва за пръв път в среща на финансовите министри от Европейския съюз в рамките на Икономическия и финансов съвет на съюза.
Симеон Дянков отбеляза, че плоският данък в България няма да бъде променян и добави, че ако икономиката ни се развива добре, в бюджета за 2010 г. може да се заложи намаляване на ставката за Данък добавена стойност /ДДС/ от 20 на 18 на сто, а ако положителното развитие продължи, до края на мандата на сегашното правителство може да има ново намаление с 2 на сто.
По време на криза не трябва да има игра с данъчната политика, подчерта той и добави, че издиганата от Синята коалиция идея за намаляване на ДДС, особено диференцирано, е лоша идея.
Според него в момента не може да се говори за заем от Международния валутен фонд /МВФ/. Необходим е външен одит за състоянието на българската икономика и финанси. Поканили сме представители на Европейската комисия и на МВФ у нас, за да се запознаят с положението и да видят какво е направено. Засега не водим разговори с МВФ за заем. През следващите месеци трябва да се види накъде върви икономиката ни. Ако има растеж, може и да се мине без заем, изтъкна той.
Министърът на финансите отбеляза също, че банковата система в България е стабилна в условията на сегашната криза и се очаква тя да остане стабилна. Той отдаде това на нейната консервативност.
Министърът отхвърли възможността, споменавана от различни икономически експерти, българският лев да бъде девалвиран.
Симеон Дянков изтъкна, че е много важно европейските средства да потекат отново към България, тъй като те са безспорно по-голям ресурс "отколкото ние можем да постигнем чрез бюджетно съкращаване на разходи и увеличаване на приходи".
Tweet |
|