АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Възможно е увеличение на горивата с 10-15%
С новите промени в Закона за акцизите и данъчните складове цената на горивата ще се увеличи с 10-15% в период до 2-3 месеца, коментират членове на Българската петролна и газова асоциация/БПГА/.
Промените в Закона за акцизите и данъчните складове трябва да са насочени към сивия сектор, а не да пречат на редовните фирми, каза Андрей Делчев,председател на БПГА.
В Закона има сериозни промени, включително и искането за пререгистрация на фирмите. Докато това не стане, тези фирми са нередовни от 1 декември, когато законът влезе в сила, обясни Делчев. Увеличават се и бюрократичните тежести, които не са насочени към нелегалната част на бизнеса, а към редовните играчи. Всички тези пречки оскъпяват горивата за крайните потребители, а не се постигат целите на правителството, отбеляза той, пред БТА.
Димитър Тортопов от фирмата "Еко-България" ЕАД посочи, че с промените в закона се усложнява транспортната и логистичната схема в доставката на горива. Досега петролните компании регистрираха само офиса на фирмата и работеха само с една банкова гаранция за всичките си обекти. Пред митниците се посочваха адресите и оборудването на бензиностанциите и с един камион можеше да се разтоварват горива на няколко обекта, поясни Тортопов. След промените в закона всяка бензиностанция трябва да се регистрира в митническо бюро по местоположението, а не по адреса на фирмата. Всичко това трябва да се направи в условията на съкращаването на митнически бюра и служители, посочиха от асоциацията. Необходими са и банкови гаранции за всяка бензиностанция. Вече не е възможно един камион да разтовари в 3-4 бензиностанции. Транспортната схема се усложнява и оскъпява до степен, при която цената на горивата "да скочи" с 10-15 процента, каза Тортопов. Тези проблеми поставят под въпрос инвестициите в страната. Недопустимо е с нормативен акт да се контролират свободните търговски практики, каза Тортопов.
Петър Киселов от "Витогаз-България" посочи, че след промените в закона не е ясно какво ще се случи с горивата, които са в данъчните складове или са на път. Фирмите сега не могат да ги местят, но не могат и да ги държат в складовете според клаузите на закона, каза Киселов.
ромените в закона няма да решат въпроса със нелегалната търговия. Тези мерки са като "химиотерапия" и блокират всички системи, допълни Тортопов.
Плавен Янкулов от "Шел-България" посочи, че от бранша са се опитали да споделят опита на другите европейски страни за решаването на проблеми със сивата икономика, но не са срещнали разбиране.
ветан Димитров от "Петрол" АД отбеляза, че сега от два лева за продадено гориво държавата взема 1,10 лева. Ако има оскъпяване с 10-15 процента, това означава 0,30 лв. на литър гориво. Потреблението ще се свие с около 10 процента, или ще намалее с 200 млн. литра. По думите на Димитров годишно в България се продават по 2 млрд. литра гориво.
Tweet |
|