АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Котировките ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се понижават с 15 долара до 232 долара за тон. Във Франция има спад с 8 евро до 222 евро за тон. В Украйна цената се повишава с 2 долара до 252 долара за тон, а в Русия - с 5 долара до 253 долара за тон.


Белият дом се готви да обложи с нови мита редица потребителски стоки от 2 април, с което предизвика остра критика от страна на международни ръководители и тревоги за възможно повишаване на потребителските цени, припомня Ройтерс.


Президентът на Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва заяви, че Виетнам страна може да купи до 50 самолета от бразилския авиостроител "Ембраер" (Embraer), както и че бразилска компания може да инвестира 100 млн. долара в завод за преработка на месо в азиатската страна.


Базираната в южния китайски град Шънчжън компания е регистрирала оборот от 777,1 милиарда юана (107,2 милиарда долара) през 2024 г., надвишавайки обявените от "Тесла" за същия период продажби за 97,7 милиарда долара.


Шведското правителство обяви, че увеличава разходите с 5,8 милиарда крони (573 милиона долара) тази година, за да стимулира икономиката, като по-голямата част от средствата ще бъдат изразходвани за строителния сектор, предаде Ройтерс.


Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се повиши с 5 долара до 247 долара за тон. Във Франция цената е нагоре с 2 евро до 230 евро за тон, а в Украйна - с 2 долара до 250 долара за тон. В Русия остана без промяна - на 248 долара за тон.


Финансовите резултати на Deutsche Bank през 2024 г. бяха под очакванията, с печалба преди облагане с данъци от 5,3 милиарда евро (5,8 милиарда долара), което представлява спад със 7 на сто на годишна база (2023 г.).


В периода 11-14 март цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се повишава с 5 долара до нива от 242 долара за тон.


Световните цени на кафето достигнаха многогодишен връх през 2024 г., нараствайки с 38,8 процента спрямо средната стойност за предходната година, главно поради неблагоприятните метеорологични условия, засегнали ключови страни производителки, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Трябва обаче да признаем, че около тази прогноза започват да се появяват някои несигурности. Краткосрочното нарастване на инфлацията може да се превърне в по-значим проблем, като потенциално измести решението от техническо към по-политическо, посочват в анализа и уточняват, че ключов фактор за инфлацията е либерализацията на пазара на електроенергия.