АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Външна намеса спасява Гърция?
Европейски ръководители преговарят за безпрецедентна външна намеса в икономиката на Гърция, за да може страната да излезе от сегашната криза, твърди британският в. "Файненшъл таймс" в публикация, цитирана днес от гръцките медии.
Намесата щяла да се свежда до международно участие в събирането на данъци и до реализацията на планираните мащабни приватизации на държавно имущество, като в замяна на Гърция щял да бъде отпуснат нов заем. Представители, участващи в тези преговори заявили пред британския вестник, че пакетът включвал също стимули за частните кредитори на Гърция, така че те доброволно да удължат срока за погасяване на гръцкия дълг, както и нови мерки за икономии.
В материала се посочва, че ново споразумение с Гърция за такава външна намеса е възможно заради заплахата на МВФ да блокира петия транш от 12 млрд. евро и че то може да бъде постигнато до планираната за 20 юни среща на европейските министри на икономиката. Междувременно стана ясно, че европейските институции готвят план Маршал за Гърция, тъй като се опасяват, че рецесията в страната ще надхвърли 4 на сто /в момента тя се изчислява на 3 на сто/ заради големия спад на потреблението и високата безработица, която ще бъде предизвикана от новите мерки за икономии, съобщава гръцкият в."Елефтеротипия".
Капиталите по този план Маршал ще се управляват от Европейската инвестиционна банка. Представител на банката заявил пред германски вестник, че Гърция ще бъде подпомогната от 15-годишна програма за преструктуриране на нейната икономика, която да доведе до нарастване на брутния вътрешен продукт на страната с 3 на сто /7,5 млрд. евро/.
Програмата ще бъде ориентирана главно към малките и средни предприятия и към подпомагане на държавната инфраструктура. От банката сочат като пример за това възстановяването на Германия след войната и последвалото й обединение.
Преценява се, че сегашната програма на гръцкото правителство за стабилизиране на икономиката, валидна до 2015 г., е недостатъчна за изваждане на страната от кризата и че е нужно по-дългосрочно планиране, тъй като Гърция не може да живее само от туризъм и че ще са необходими още няколко години, за даможе страната да стане по-конкурентна на чуждестранните пазари.
Tweet |
|